Akaryakıt fiyatları hakkında tartışma yaratacak bir iddia ortaya atıldı. Motorinin litre fiyatına 1.5 TL'lik zam geleceği iddia edildi. Benzine de 1 liralık zam bekleniyor. Bahsedilen zam ise 13 Eylül Çarşamba günü saat 00.01 itibarıyla pompaya yansıyacak. Böylece son zamla birlikte motorin fiyatı 40 TL'ye dayanacak.

Zamlı tarife ile motorinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 37,86 TL’den 39,36 TL’ye çıkacak. Motorin İstanbul’un Anadolu yakasında 39,42 TL’den, Ankara’da 39,95 TL’den ve İzmir’de 40,16 TL’den satılacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi değişti! Sistemden çıkmak isteyenler yüzde 50 alabilecek Bireysel Emeklilik Sistemi değişti! Sistemden çıkmak isteyenler yüzde 50 alabilecek

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.