Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın adaylığının başlamadan sona ermesi, kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Adaylık için hazır olduğunu belirten Demirtaş, birkaç gün sonra adaylıktan çekildi.

Kars'ta korkutan deprem! AFAD açıklama yaptı Kars'ta korkutan deprem! AFAD açıklama yaptı

Başak Demirtaş'ın ani değişiminin arkasında terör örgütü PKK'nın etkisi olduğu iddiaları, sosyal medyada gündem oldu. Öte yandan, terörist elebaşı Mustafa Karasu, PKK'nın yayın organında 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kandil'in Demirtaş Vetosu

PKK elebaşı Karasu'nun ittifakın öneminden bahsettiği konuşmasında, ittifaka sahip çıkılması gerektiğini vurguladığı belirtildi. Bu konuşmalar sürerken kamuoyunda DEM Parti'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Başak Demirtaş'ı aday göstereceği iddiaları konuşuluyordu, ancak Demirtaş aday olmayacağını açıkladı. Bu durum, "Kandil'in Demirtaş vetosu" şeklinde yorumlandı.

Demirtaş'ın beklenmedik şekilde adaylıktan çekilmesi, siyasi partilerin gündemindeydi. Bu konuya ilişkin olarak, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında değindi.

Gerçek Olan Şu Ki Bu Kararı Onlar Vermiyor

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mustafa Destici, DEM Parti'nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin, "Onların kendi parti kurullarının iradesiyle karar verdiğine inanmıyoruz. Gerçek olan şu ki bu kararı onlar vermiyor. Bu kararı Kandil veriyor, İmralı veriyor. Aday çıkarsalar da çıkarmasalar da bu, Kandil ve İmralı'nın kararı olacaktır." dedi.

Editör: Şevval Başçakır