Gazeteci Barış Pehlivan, son üç ayını Maltepe Açık Cezaevi'nde geçirdi. Denetimli serbestlik hakkı kullanamayan Pehlivan, bugün hakim karşısına çıktı. Savcı, Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner'in şikayetini geri çektiği için davanın düşürülmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme de bu doğrultuda karar alarak davanın düşürülmesine hükmetti.

Maltepe Açık Cezaevi'nde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan gazeteci Barış Pehlivan'ın duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleşti. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Barış Pehlivan ve avukatları katıldı. Birçok gazeteci ve vatandaş da duruşmayı takip etti.

Savcı, mütalaasında davayı şikayete dayalı olarak açıldığını ve müşteki Ömer Faruk Aydıner'in şikayetini geri çekmesi sebebiyle davada düşme kararı verilmesini talep etti.

Gazetecilik Suç Değildir

Son sözü sorulan Barış Pehlivan, "Ben gazeteciyim. Kitabın arasına bomba konularak, dövülerek öldürülenlerin meslektaşıyım. Hem kendi çocuğum hem de sizlerin çocuklarınızın adil bir gelecekte yaşaması için yapıyorum. Gazetecilik suç değildir" şeklinde konuştu.

Mahkeme, Barış Pehlivan hakkında "Kamu görevlisine alenen hakaret" açılan davanın şikayete tabi olduğunu, müştekinin şikayetinden vazgeçmesi sebebiyle davanın düşmesine karar verdi. 

Türk-İş'ten Bakan Işıkhan'a asgari ücret sitemi: Hiç yapmayın! Türk-İş'ten Bakan Işıkhan'a asgari ücret sitemi: Hiç yapmayın!

Özgürlük Bir Adım Uzakta

Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, kararı ilişkin şu ifadelerde bulundu:

''Gazeteci Barış Pehlivan hakkındaki davada Düşme Kararı verildi. Özgürlük bir adım uzakta… Yarın Anadolu İnfaz Hakimliği’ne vereceğimiz dilekçe ile Denetimli Serbestlik Kararı verilmesini talep edeceğiz. İnfaz Hakimliği’nin Kararı doğrultusunda gazeteci Barış Pehlivan’ın Cezaevinden tahliyesi gerçekleştirilecek.''