Gazeteci Barış Pehlivan, Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner'in ismini kodlayarak yazdığı bir yazısından dolayı 30 Mart 2023'te açılan bir davanın denetimli serbestliğini bozması gerekçesiyle 8 aylığına açık cezaevine giriyor.

Cezaevi önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Pehlivan, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Türkiye Cumhuriyeti kimliğiyle cezaevine giriyorum. Bu toprakların Gazi Meclisi’nde bundan bir ay önce, 15 Temmuz’da bir yasa çıktı. O yasa 100 binden fazla kişiyi kapsadı. İçerdeki cinayet hükümlülerini, tecavüz hükümlülerini, uyuşturucu satıcılarını, çocuk tacizcilerini kapsayan bir yasa. Geçici 10. maddenin 2. fıkrası benim cezaevine girmemi engelliyor, benim özgür olmamı emrediyor. Buna rağmen maalesef Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmama rağmen, bu yasadan faydalandırılmıyorum. Neden çıkan yasadan faydalandırılmıyorum?”

Libya'da görev yaparken hayatını kaybeden MİT mensubunun kimliğini deşifre ettiği gerekçesiyle 6 Mart 2020’de tutuklandıktan sonra 9 Eylül 2020’de denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen Pehlivan, başka bir dava nedeniyle 17 Mayıs 2023’te de cezaevine çağrılmış aynı gün tahliye olmuştu.

31 Temmuz'da çıkarılan yasadan faydalanmak için talepte bulunan Pehlivan'ın denetimli serbestlikten yararlanma talebi kabul edilmemişti.

Editör: Batuhan Yavuz