Geçtiğimiz günlerde hapse giren gazeteci Barış Pehlivan, cezaevinden yazdığı köşe yazılarına devam ediyor.

Birkaç gün önce "İçerideki mahkûmlardan dışarıdakilere öğütler" başlıklı bir yazı kaleme alan Pehlivan, bugün de Cumhuriyet gazetesine "Bir mafya üyesi anlatıyor" başlıklı bir yazı yazdı.

Pehlivan, çok bilinen bir mafyanın grubunun üyesi olduğunu söyleyen bir mahkûmun sözlerini aktardı.

Cezaevindeki o mahkûm, bazı polislerin suç örgütlerine mermi sağladığını, devlet içindeki yöneticilerin suç örgütleriyle ilişki kurduğunu ve mafyanın özellikle hâkimlere büyük paralar aktardığını söyledi.

Mahkûmun anlattıkları şöyle:

Atatürk'ün fotoğrafını müstehcen yerine sürtmüştü! Tarkan'dan sert tepki geldi Atatürk'ün fotoğrafını müstehcen yerine sürtmüştü! Tarkan'dan sert tepki geldi

"Birçok suç örgütünün mermi kaynağı bazı polislerdir. Kurulan ilişkiler yardımıyla onlar senelik mermi haklarının bir bölümünü bizlere satar. 

Devlet içindeki açgözlü yöneticiler daha rahat gezmek, eğlenmek ve cüzdanlarını doldurmak için suç örgütlerine yanaşır. Ben örneğin firari olduğum bir dönemde, anlaştığım polisler eşliğinde rahatça gezerdim.

Ankara’da bir Emniyet müdürü vardı. Onlarca kişiden küçük küçük paralar alırdı. Bunun da tabii bir karşılığı olmalı. Örneğin pandemi döneminde para aldığı grupların işlettiği gece kulüplerini veya kumarhaneleri kapatmıyor ve onlara baskın yapmıyordu. Şimdi cezaevindeymiş o polis müdürü de.

Ama mafyanın en çok para yedirdiği grup hâkimlerdir. Yargılama sürecinde onlara gereksinim vardır çünkü. Örneğin benim dosyama bakacak olan Yargıtay’ın ilgili ceza dairesinin üyesini bağlamıştık. Önce yoklama çekerdi bana. Pahalı bir restorana mı gitmek istiyor, beni arardı. Birine armağan mi gönderilecek, sözde bana danışırdı. Sonra gün geldi, 5 milyon liraya benim alacağım cezayı 3’te 1’e indirdi.

-Yurtdışındaki mafya grupları buradan kaçıp ülkelerine sığınan Türk mafyasını bekler. Onları avucuna alıp Türkiye’deki uyuşturucu trafiğini yönetirler. Hani bazen İstanbul’daki uyuşturucu gruplarının çatışmalarını duyarız ya... Aslında onlar uluslararası kartellerin ellerindeki Türk mafyasının rekabetidir."