Greta Gerwig bugünlerde kendini iyi hissediyor olmalı. Sinemalarda sadece üç hafta içinde, "Barbie" küresel bilet satışlarında 1 milyar doları geçecek ve daha önce "Wonder Woman"ın yönetmeni Patty Jenkins'in elinde bulunan kadın yönetmen rekorunu kırdı.

Pazar günkü stüdyo tahminlerine göre, Gerwig'in yönettiği ve birlikte yazdığı “Barbie”, bu hafta sonu Kuzey Amerika'daki 4.178 lokasyondan 53 milyon dolar ve uluslararası olarak 74 milyon dolar daha ekleyerek küresel toplamını 1.03 milyar dolara çıkardı. Margot Robbie'nin yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği film, üç haftadır rahatça birinci sırada yer alıyor ve henüz bitmedi. Yurtiçi 400 milyon doları ve uluslararası 500 milyon doları, Harry Potter filmleri de dahil olmak üzere stüdyodaki diğer tüm filmlerden daha hızlı geçti.

Stüdyonun yerel ve uluslararası dağıtımını denetleyen Jeff Goldstein ve Andrew Cripps, "Dağıtım şefleri olarak, çoğu zaman bir filmin performansı bizi suskun bırakmıyor, ancak Barbillion en iyimser tahminlerimizi bile sudan çıkardı" dedi.

Modern gişe tarihinde sadece 53 film, enflasyonu hesaba katmadan 1 milyar doları aştı ve "Barbie" şu anda bir kadın tarafından yönetilen en büyük film oldu ve "Wonder Woman"ın dünya çapındaki 821,8 milyon dolarını geride bıraktı. Jennifer Lee'nin ortak yönetmenliğini yaptığı “Frozen” (1,3 milyar dolar) ve “Frozen 2” (1,45 milyar dolar) ve “Captain Marvel” (1,1 milyar dolar) dahil olmak üzere kadınların ortak yönetmenliğini yaptığı üç film hala “Barbie”nin önünde yer alıyor. , ortak yönetmenliğini Anna Boden'ın üstlendiği. Ancak "Barbie", yurt içinde 459,4 milyon dolarla (426,8 milyon dolara karşı) "Captain Marvel"ı geçerek, kadınlar tarafından yönetilen canlı aksiyon filmlerinde Kuzey Amerika rekorunu elinde tuttu.

Warner Bros. eşbaşkanları ve CEO'ları Michael De Luca ve Pam Abdy de yaptıkları açıklamada Gerwig'i övdüler ve bu kilometre taşının, "onun parlaklığının ve her yaştan Barbie hayranının görmek isteyeceği bir film sunma kararlılığının kanıtı olduğunu" söylediler."

Bu hafta sonu animasyonlu, PG dereceli "Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem" ve Jason Statham'ın devam filmi "Meg 2: The Trench" şeklinde yeni bir yarışma geldi ve her ikisi de Christopher'la baş başaydı.

"Meg 2" gizlice ilerlemeyi başardı ve ikinci sırayı aldı. 3.503 konumdan 30 milyon dolarlık açılış hafta sonu puanı elde etmek için berbat incelemelerinin üstesinden geldi. Ben Wheatley tarafından yönetilen Warner Bros. sürümü, şu anda Rotten Tomatoes'da %29 eleştirmen puanına ve izleyicilerden B- CinemaScore puanına sahip. Gerilim filmi, ilk hafta sonu işinin %22'sini oluşturan 3D olarak yayınlandı.

Paramount'un yurt içi dağıtım başkanı Chris Aronson, “Bu, nesiller boyu keyif veren filmlerden biri” dedi. "'Turtles'ın süregelen popülaritesinin gerçek yüzünü gösterdiğini düşünüyorum. Sekiz haftadır bir animasyon filmi yok ve sekiz hafta boyunca başka bir animasyon filmi olmayacak,"

"Kaplumbağalar"ın yapımı 70 milyon dolara mal oldu ve filmin yapımcılığını ve ortak yazarlığını üstlenen Jackie Chan, Ice Cube, Paul Rudd, Ayo Edebiri ve Seth Rogen'in de yer aldığı, filmin "genç" yönüne eğilen ünlü bir seslendirme kadrosuna sahip.

“Barbie”, “Oppenheimer” ve hatta insan ticaretine karşı sürpriz hit “Özgürlüğün Sesi” (şu an 163,5 milyon dolar ve “Mission: Impossible 7”nin önünde) gişede bir patlama yaşanmasına yardımcı oldu ve milyonlarca hasılat elde etti. beklenenden daha fazla ve bazı yaz hayal kırıklıklarının neden olduğu acıları gidermeye yardımcı oluyor.

Comscore'un kıdemli medya analisti Paul Dergarabedian, "'The Flash', 'Indiana Jones' ve bir dereceye kadar 'Mission: Impossible'dan sonra insanlar yazın bir hayal kırıklığı olduğunu söylüyordu. Ancak henüz bitmedi," dedi. . "Yüksek bir notla çıkacak bir yaz geçireceğiz."

Ancak stüdyolar yakında çarpıcı aktörler ve yazarlarla bir anlaşmaya varamazlarsa, endüstri için zafer anı muhtemelen kısa sürecek. Bazı stüdyoların filmleri yıldızlar olmadan tanıtmaya çalışmak yerine 2024'e itmesiyle, sonbahar çıkış takvimi şimdiden daraldı.

Hasan Can Kaya yaptığı bağışla gönüllere taht kurdu Hasan Can Kaya yaptığı bağışla gönüllere taht kurdu

Üçüncülük, Kuzey Amerika'daki 3.612 lokasyondan 28.7 milyon $ ekleyerek yurt içi toplamını 228.6 milyon $'a çıkaran “Oppenheimer”a gitti. Sadece üç hafta içinde, Cillian Murphy'nin oynadığı J. Robert Oppenheimer biyografisi, R dereceli en yüksek hasılat yapan film oldu. ("John Wick Chapter 4" öncesinde) ve genel olarak yılın altıncı en büyüğü, "Ant-Man and the Wasp: Quantumania"yı geride bıraktı.

"Oppenheimer" ayrıca üç hafta içinde dünya çapında 500 milyon doları aşan bir dönüm noktasını kutladı. Dünya çapındaki çetelesi şu anda 552,9 milyon dolardır ve bu da onu 2017'de 527 milyon dolarla geçen ve Nolan'ın şimdiye kadarki en büyük beşinci filmi haline gelen “Dunkirk”ün önüne koyar. Aynı zamanda şimdiye kadarki en çok hasılat yapan dört biyografi arasında yer alıyor (şirket "Bohemian Rhapsody", "The Passion of the Christ" ve "American Sniper"ı içeriyor) ve tüm zamanların en büyük 2. Dünya Savaşı filmi.

Paramount'un "Teenage Mutant Ninja Turtles" filmi, Kuzey Amerika'daki 3.858 sinemadan tahminen 28 milyon $ hasılat elde ederek dördüncü sırada yer aldı. Çarşamba gününden bu yana mükemmel eleştiriler (Rotten Tomatoes'da %96) ve izleyici puanları alan film 43,1 milyon dolar kazandı.

Sony, PlayStation'dan ilham alan gerçek hikayesi “Gran Turismo”yu önümüzdeki Cuma günü ülke çapında sinemalarda yayınlamayı planlamıştı, ancak şimdi 25 Ağustos'ta yaygınlaşmadan önce iki hafta boyunca yavaş yavaş piyasaya sürülecek. Film yıldızları filmi tanıtamıyorsa, belki izleyiciler yapabilir.

Dergarabedian, "Gerçekçi olmalıyız" dedi. “Filmlerin bu kadar iyi gitmesiyle bu duygusal zirvedeyiz, ancak grevin çok fazla belirsizlik yarattığı gerçeğiyle coşkumuzu ve iyimserliğimizi yumuşatmalıyız. Ne kadar uzarsa, sorunlar o kadar derinleşir. Ama seyirci konuştu ve sinemaya gitmeyi çok seviyorlar.”

Comscore'a göre, Cuma'dan Pazar'a kadar ABD ve Kanada sinemalarında tahmini bilet satışları. Nihai yerli rakamlar Pazartesi günü açıklanacak.

1. “Barbie,” 53 milyon dolar.

2. “Meg 2: The Trench,” 30 milyon dolar.

3. “Oppenheimer,” 28.7 milyon dolar.

4. “Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem,” 28 milyon dolar.

5. “Haunted Mansion,” 9 milyon dolar.

6. “Sound of Freedom,” 7 milyon dolar.

7. “Mission: Impossible — Dead Reckoning Part I,” 6.5 milyon dolar.

8. “Talk to Me,” 6.3 milyon dolar.

9. “Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani,” 1.5 milyon dolar.

10. “Indiana Jones and the Dial of Destiny,” 1.5 milyon dolar.