Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti'nin "Aday Tanıtımı ve Seçim Beyannamesi Toplantısı"nda NTV yayınında açıklamalarda bulundu. Kirişçi'nin açıklamasında çiftçiler için "Gayet güzel para kazanıyorlar. Ekonomik olarak gayet iyi durumdalar." ifadelerini kullanması sunucuların şaşırmasına sebep oldu.

Bakan Kirişci, soğan fiyatlarının düşeceği konusunda umutlu olduğunu belirterek, soğanın kışlık üretimi ile erkenci üretimi arasında bir geçiş döneminde olduğunu söyledi. "1 haftası var. Soğanın fiyatının ne kadar düştüğünü göreceğiz" diyen Kirişci, çiftçilerin ekonomik olarak iyi durumda olduğunu da savundu.

Bakan Kirişci, çiftçilerin ekonomik olarak iyi durumda olduğunu belirtirken, "Şu anda çiftçilerimiz gayet güzel para kazanıyorlar. Ekonomik olarak gayet iyi durumdalar" dedi. Ayrıca Bakan Kirişci, sektör paydaşlarıyla yaptığı toplantılarda hiçbir çiftçinin tepkisini yansıtan bir olay yaşamadığını ifade etti. Bu durumu "dürüstçe" dile getiren Bakan Kirişci, seçim beyannamesinde somut vaatlerin olup olmadığı sorusu üzerine ise cevap verirken, "Şimdi bir şeyi düzeltelim. Ben göreve geldiğimden bu güne 13 ay geçti. 37 ilde sektör paydaşlarıyla toplantı yaptım. Bir tane sizin ekranlarınızda konu edebileceğiniz bir çiftçinin tepkisini yansıtan bir olay yaşamadım" şeklinde konuştu.