Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin CNN Türk yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Öğretmen atamalarında yeni mülakat sisteminin getirileceğini belirten Bakan Tekin, Türkiye'deki okullarda ne kadar Suriyeli öğrenci olduğunu da açıkladı.

Prof. Dr. Adnan Özcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Prof. Dr. Adnan Özcan kimdir, kaç yaşında, nereli?

TAMAMI SURİYELİ OLAN OKULLAR VAR

Bakan Tekin yabancı öğrenciler hakkında yaptığı açıklamada, "Okullarımızda tamamı yabancı uyruklu öğrencilerin olduğu okullarımız var tabii ki. Onlar bizim milletlerarası dediğimiz okullarımız. Şu anda orada yaklaşık 23 bin Suriyeli vatandaş sadece yabancıların okuduğu, statüsü öyle, özel milletlerarası okul. Bu okullar tamamen yabancı öğrencilerimizi alıyorlar. Suriyeli öğrenciler için söyleyeyim. O kategoride değerlendiriyorlar. Kamuoyun bazen yanlış bilgiler de intikal ediyor. Türkiye'de 977 bin yabancı öğrenci var, 790 bini Suriyeli öğrenci'' diye konuştu.

'BUNLAR TAMAMEN ŞEHİR EFSANESİ'

Okulların 4 güne düşürüleceğine yönelik iddialarla yanıt veren Tekin şu sözleri kaydetti:

"Valla o kadar enteresan şeyler söyleniyor ki ben nerede çıkartıyorlar bilmiyorum. Mesela geçenlerde çok sevdiğim bir dostum mesaj yazmış; 'Okulları 4 güne düşürüyormuşsunuz.' Benim hiç böyle şeyim yok. Duymadım. Sonra bir baktım sosyal medyaya bir gazete haber yapmış, 'Milli Eğitim Bakanı açıkladı' Nerede açıkladım, yok. Ne dedim, yok. Yok öyle bir şey. Kesinlikle asılsız bir iddia. Böyle bir şey yok. Hatta o gün deprem bölgesinde bir yerdeydik. Bir çocuk ağlayarak geldi, 'Okullarımızı 4 güne düşürmüşsünüz' diye. Bunlar tamamen şehir efsanesi"