Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yeni yıl özel okul ücretlerine gelecek zam oranlarına ilişkin yaptığı açıklamada velilerin zorda kalmayacağı bir rakam belirleyeceklerini ifade etmişti. Milyonlarca velinin beklediği açıklamayı yapan Bakan Özer, özel okul fiyatlarındaki artış oranının yüzde 65 olduğunu duyurdu. Geçen yıl, özel okul ücretleri artış oranı yüzde 36 olarak belirlenmişti.

YARINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA KOYULACAK

Bakan Özer'in açıklamaları şöyle;

'Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sene bir değişikliğe gidiyoruz. Üretici Fiyat Endeksi'den ziyade Tüketici Fiyat Endeksi'ni baz alacak şekilde fiyatı belirleme kararı aldık. 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması, velilerin desteklenmesi babında MEB olarak 2023 fiyatlarını yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık.

Özel okul temsilcileri ile bu oranı konuştuk. Buradaki arkadaşların tamamı fiyatın yetersiz olduğu kanaatini ilettiler. Ben özgür bir şekilde bu görüşlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine müteşekkirim. Biz MEB olarak 2023 yılı enflasyon beklentilerini ve Tüketici Fiyat Endeksi'ni dikkate alarak böyle bir karar aldık. Bu kararı yarından itibaren uygulamaya sokmuş olacağız.'

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların mevcut giderlerini ve taleplerini göz önünde bulunduruyor. Özel okul ücretleri artış oranlarında yıl içinde beklenen enflasyon oranı da baz alınıyor.

Ara sınıflarda ise bir önceki yılın ortalama Yurt İçi ÜFE ve TÜFE oranlarının ortalamasına artı eksi 5 eklenerek hesaplanıyor.