Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan bugünkü köşe yazısında Bakan Nureddin Nebati ile görüşmesini anlattı. Ayrıca Nureddin Nebati Ahmet Hakan'ın, 'Dövizde bir istikrarsızlık çıkabilir mi, dolar artar mı?' sorusuna da cevap verdi..

BAKAN NEBATİ'NİN KEYFİ YERİNDE

Hakan yazısında, 'Nebati, enflasyonun düşmeye başlamasıyla birlikte karamsarlığı üzerinden tamamen atmış. 'Nasılsınız?' diye sorduğumuzda 'Keyfim yerinde' diye cevap verdi. Gerçekten de gözlerindeki o meşhur ışıltı yeniden belirmişti.' ifadesini kullandı.

GEÇEN YILA GÖRE DEĞERLENDİ AMA...

Nureddin Nebati 'En son Türk Lirası'nın TÜFE üzerindeki değeri yüzde 47'ye düşmüştü. En değersiz noktaydı bu. Şu anda yüzde 54'lerde. Türk Lirası, geçen yıla göre daha değerlendi ama önceki yıllara göre hala değersiz' açıklaması yaptı.

GÖRÜNEN O Kİ NORMALLEŞME VAR

'Enflasyondaki olumlu gidişle kendi mecrasında düzeliyor. Bu birinci nokta. İkinci nokta şu: Geçen yıl savaş yaşadık. Savaş, enerji maliyetlerine pik yaptırdı. Türkiye, bir enerji ithalatçısı. Enerji fiyatları normalleşmeye başladığında bizim cari açığımız olmaz. Her şeyin kötü olduğu dönemde Türkiye'nin cari açığı 45 milyar dolar ile kapanacaktı. Cari açığın bu kadar yüksek olması sürekli olamaz. Sürekli olması için dünyadaki enerji fiyatının devamlı yüksek olması lazım. Görünen o ki normalleşme var. Emtia fiyatlarında normalleşme var. Dövize olan ihtiyaç, otomatikman azalacak yani.'