Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne ziyarette bulundu.

“Depremzedeler güvenli konutlara yerleşinceye kadar rahat edemeyeceklerini”  ifade eden Bakan Özhaseki, belediye başkanlığı döneminde imar konusunda “titizlikle” görev yaptığını, bu titizliği deprem bölgesinde de devam ettirdiklerini belirtti.

DEPREM BÖLGELERİNDE TAVİZ YOK

“Çok şükür, Kayseri'de yıllarca yapılan belediyecilikle bir yere geldik” diyen Başkan Özhaseki, “Bugün de gidip konuştuğum yerlerde şöyle bir vicdani rahatlık içerisinde söylüyorum. Kardeşim fay kırıkları üzerine yapamazsınız, bitti, nokta. Yaptırmayacağız. Deprem bölgesinde zaten imar yetkisini 25 yerde biz aldık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak biz yürütüyoruz. Deprem bölgesinde taviz yok”  dedi.

Belediye başkanlarının imar konusunda taviz vermemesi gerektiğini üzerinde duran Bakan Özhaseki, şöyle devam etti:

“Ağa gelmiş, eşraf gelmiş, hatırlı gelmiş, partili gelmiş, baskı yapıyor. Yok öyle bir şey. Dimdik duracaklar başkanlar. Fay kırığının geçtiği yerde 65 metrelik bir hatta bina koyamazsınız. 65 metre sağlı sollu. Eğer oraya koyarsanız ne olur? Evi çelikten, Devlet Demir Yolları'nın bu rayları var ya, onlardan yapsanız dahi onu bükecek kadar aşağıdan bir enerji geliyor. Her halükarda yıkılır.”

Editör: Şevval Başçakır