Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır ve Türkiye'nin uzaya çıkan ilk astronotu Alper Gezeravcı Kayseri'de Erciyes Kültür Merkezi'nde düzenlenen organizasyonda gençlerle bir araya geldi.

Kacır, ilk milli uyduyu uzaya göndermeye hazırlandıklarını belirterek şunları söyledi:

BAŞARI HİKAYELERİNİ ADIM ADIM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

 "Türkiye'nin havacılık tarihi akamete uğratılmış hikayeler tarihi iken 2000'li yıllarda terörle mücadelede kendi ihtiyacımızı, kendimizin gidermemiz gerektiği gerçeğiyle yüzleştiğimiz anda bir sağlam irade çıktı ve 'Bu ülkenin neye ihtiyacı varsa biz onu kendi evlatlarımızın alın teriyle, akıl teriyle kendi imkanlarımızla geliştireceğiz, üreteceğiz' dedi. Nihayetinde ne oldu? Bayraktar'la, Anka'yla, Akıncı'yla, Aksungur'la, Hürkuş'la, Hürjet'le ATAK'la Gökbey'le, Kaan'la, Kızılelma'yla Türk milleti gökyüzüne imzasını attı. Demek ki bu milletin evlatları her şeyin en iyisini başarabilecek kabiliyete sahiplermiş. Yeter ki önlerindeki engelleri kaldıralım. Yeter ki bu milleti öğrenilmiş ve öğretilmiş çaresizliklerden kurtaralım. Biz kendi imkanlarına güvenen, kendi öz evlatlarının alın ve akıl terine yaslanan, inanan Türk gençliğini TEKNOFEST kuşağının heyecanına, coşkusuna eşlik eden bir anlayışla bu başarı hikayelerini adım adım gerçekleştiriyoruz. Arzu ve ümit ediyoruz ki, bu başarı hikayesinin bir de üzerini uzay biliminde, uzay teknolojilerinde de hep birlikte gerçekleştirelim"

TÜRKİYE'DE SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRARSIZLIK DÖNEMİ OLDU

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, ODTÜ kampüsünün içinde TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nü kurduğunu söyleyen Bakan Kacır, "Ancak bu enstitü 80'lerin sonunda ve 90'larda üzerine düşen işleri maalesef gerçekleştiremedi. Özal'ın hayali Türkiye'nin kendi uydularını geliştirebilmesiydi. 1980'ler ve 1990'lar Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemi oldu. Maalesef dünyanın dilinde, teknolojide bilgisayar devrimiyle internet devrimi ile çığır açıcı gelişmeler kaydettiği bir dönemi, Türkiye istikrarsızlıklar yüzünden kaybetti. Ancak 2000'li yıllarda yine aynı sağlam irade, Türkiye'nin kendi uydularını geliştirmesine ilişkin bir program başlattı. Türkiye önce Bilsat görüntüleme uydusunda ortak üretim faaliyetine girdi. Sonra RASAT görüntüleme uydusunu yerli olarak üretti. Sonra Göktürk görüntüleme uydusunu yerli olarak üretti. Yerli ve milli görüntüleme uydumuz İMECE'yi kendi imkanlarımızla geliştirdik, ürettik ve Cumhuriyetin 100'üncü yılında uzaya gönderdik" dedi.

İnstagram internet bağlantısı yok hatası nasıl çözülür? İnstagram internet bağlantısı yok hatası nasıl çözülür?

İLK MİLLİ HABERLEŞME UYDUMUZU UZAYA GÖNDERMEYE HAZIRLANIYORUZ

"Şimdi ilk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6-A'yı uzaya göndermeye hazırlanıyoruz. İnşallah 4 ay kaldı. Bütün çalışmaları tamamladık. İnşallah TÜRKSAT 6-A'yı uzaya gönderdiğimizde, Türkiye, dünyada haberleşme uydularını yerli ve milli olarak geliştirebilen 10 ülkeden biri olacak. İMECE 600 kilometrede, yaklaşık 600 kilogram. TÜRSAT 6-A, 36 bin kilometrede görev yapacak. Yaklaşık 4.5 tonluk bir uydu. Ay programıyla 380 bin kilometre ötede Ay'a erişeceğiz. Milli hibrit roket motorumuzu uzayda ateşleyeceğiz, kullanacağız ve inşallah bunu başaran dünyadaki ilk ülke olacağız. Bütün bu projeler sizin sayenizde mümkün olacak arkadaşlar. Savunma sanayiinde nasıl dev bir ekosistem inşa ettiysek, bugün 3 binden fazla savunma sanayii girişimimizde 80 binden fazla insanımız alın teri, akıl teri döküyorsa uzay alanında da inşallah böyle bir ekosistemi hep birlikte inşa edeceğiz."

Editör: Amine Ebrar