Türkiye, İsrail'in Gazze'de 7 Ekim sonrası başlattığı soykırıma karşı  harekete geçti. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin aldığı kritik kararı duyurdu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan açıklamasında,'İsrail'e zorlayıcı tedbirler şarttır. Bir tercih ile karşı karşıyayız. Ya hukuktan yana olacağız ya da zulmün yol açtığı bedelleri hep birlikte ödeyeceğiz. Gazze'de akan kan yanız Filistinlilerin kanı değildir. İnsanlık Gazze'de bir sınav vermektedir' dedi.

Fidan, "Buradan ilk kez duyurmak istiyorum Türkiye olarak Güney Afrika'nın İsrail'e karşı uluslararası Adalet Divanında açtığı(soykırım konulu) davaya müdahil olmaya karar verdik." ifadelerini kullandı.


DAVANIN GEÇMİŞİ
Güney Afrika Cumhuriyeti, 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına ilişkin
Sözleşme (Soykırım Sözleşmesi) uyarınca İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’na 29 Aralık 2023 tarihinde başvuru yapmıştı.

Fatih Erbakan'dan çarpıcı açıklama: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız Fatih Erbakan'dan çarpıcı açıklama: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Türkiye, Güney Afrika’nın başvurusunun hemen ardından, 3 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklama ile bu başvuruyu memnuniyetle karşıladığını kaydetmişti.

Güney Afrika, Soykırım Sözleşmesi hükümlerinin ihlali gerekçesiyle çeşitli aşamalarda ihtiyati tedbir talep etti. Bu başvurular üzerine Divan, 26 Ocak ve 28 Mart tarihlerinde bir dizi ihtiyati tedbir kararı aldı.

Türkiye, Divan tarafından hükmedilen ihtiyati tedbir kararlarının, İsrail tarafından derhal ve tam olarak uygulanmasını beklediğini vurgulamıştı. 

Gelinen aşamada, Türkiye, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya müdahil olmaya karar verdi. Bu adımla, Uluslararası Adalet Divanı’daki sürece katkı sağlanması hedefleniyor. Daha önce Nikaragua ve Kolombiya söz konusu davaya ilişkin müdahillik başvurusunda bulunmuşlardı. Divan, bu başvurulara izin verip vermeyeceğini henüz açıklamadı. 

Editör: Gülşah Yıldız