Hatay'ın Antakya ilçesindeki özel bir hastanenin yoğun bakımında unutulan hastaların olduğu iddia edilmiş olay infial yaratmıştı. Bu hastalardan bazılarının hayatını kaybettiğine ilişkin de bazı görüntüler paylaşılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan söz konusu haberlerle ilgili bir açıklama geldi. Koca, 'Antakya'daki bir özel hastanedeki iddialar ile ilgili gerekli soruşturmaları başlatmış bulunuyoruz.' ifadelerini kullandı.

Yumurta kabuklarının çok şaşırtan faydası! Yumurta kabuklarının çok şaşırtan faydası!

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

'Şebeke suyu sadece temizlik gibi genel amaçlar gibi kullanılabilir. Bu gibi afetlerden sonra toplumlar ve devletler 4 salgın riskine karşı tedbirli olmalıdır. Alınan tedbirlerle biz başarılı şekilde yürütüyoruz. On binlerce insan içinde 10'la 20'le ishal gibi vakalar enfeksiyon farkı olmayan durumlardır.

Şu an salgın anlamına gelebilecek bilimsel veri yok. Deprem bölgesinde 122 bin sağlık personeli görevi başındadır. 26 sahra hastanesi, 133 acil müdahale ünitesi olmak üzere toplam 1200 yerleşik sağlık hizmet kuruluşumuz bölgede hizmet veriyor. Çocuklara yüz yüze ve uzaktan psikolojik destek veriyoruz.

'BEYLİKDÜZÜ VE EYÜP DEVLET HASTANESİ, ÇAPA'NIN KULLANIMINA AÇILACAK'

Deprem hepimiz için uyarıcı oldu. Toplum olarak elimizde yeni bir acil işler listesi var. Sağlık kurumlarımız için ülke genelinde harekete geçtik. İstanbul Tıp Fakültesi'nin, Çapa'nın yerleşkesindeki inşaatlar hızla bitirilecek. Beylikdüzü ve Eyüp Devlet Hastanesi, Çapa'nın kullanımına açılacaktır. Cerrahpaşa'nın ise, Samatya olarak bilinen İstanbul Eğitim Araştırma ile Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi kullanıma açılacaktır.