MerveDizdar'ın Nuri Bilgen Ceylan'ın yönettiği "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki performansı ile Cannes Film Festival'nde en iyi kadın oyuncu olarak seçilmesi üzerine tartışmalar devam ediyor. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy, Instagram hesabındaki paylaşımında Dizdar ve film ekibinin fotoğrafının üzerine "Büyük alkışlar sana sevgili Merve Dizdar" yazmıştı.

Ersoy'un paylaşımını sosyal medya hesabından yayınlayan Külünk, "Galiba CHP'li bir vekilin eşi gibi. Ülkemizi bütün dünya önünde aşağılayan birine sosyal medyadan destek vermesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

HEDEF GÖSTERİLDİ

Bu yıl 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'ne, Nuri Bilgen Ceylan'ın yönettiği "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki performansıyla Merve Dizdar değer görüldü.

Dizdar'ın ödülünü takdim alırken yaptığı konuşma, sosyal medyanın gündemine otururken çok sayıda AK Partili tarafından da hedef gösterildi.

Konuşmasında filmdeki "Nuray" karakterine vurgu yapan oyuncu, karakteri tanımak için çok çalışmasına gerek kalmadığını belirterek, "Yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor" dedi.

Dizdar'ın ödül konuşması şöyle:

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

"Kuru Otlar Üstüne", Türkiye'nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan Nuray (Merve Dizdar) ile karşılaşana kadar hayata dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni Samet'i (Deniz Celiloğlu) konu alıyor.

Nuri Bilge Ceylan, filmin erken yaşta ücra bölgelere gönderilen memur ve öğretmenlerin kişisel inançlarındaki kademeli düşüşü yansıtmasını istediğini söylemişti.