İstanbul semalarındaki yeşil renkli tanımlanamayan cismi görüntüledi İstanbul semalarındaki yeşil renkli tanımlanamayan cismi görüntüledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) ve ExxonMobil arasında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretine ilişkin bir işbirliği anlaşması imzalandığını açıkladı. Bakan Bayraktar, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, anlaşmanın uzun vadeli olduğunu ve Türkiye'nin kaynak çeşitliliğini artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu belirtti.

Bayraktar, ABD'nin Türkiye'nin önemli LNG tedarikçilerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiğimiz Washington'da BOTAŞ ve ExxonMobil arasında LNG ticaretine ilişkin bir işbirliği anlaşması imzaladık." ifadelerini kullandı. Bu anlaşma, Türkiye'nin kaynak çeşitliliğini artırma stratejisinin bir parçası olarak görüldü.

Anlaşma ile birlikte Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin artacağını belirten Bayraktar, Türkiye'nin gazlaştırma kapasitesiyle dünyada önde gelen ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Ayrıca, Bayraktar, Türkiye'nin enerji arz güvenliğine hem yerli kaynaklarla hem de uluslararası işbirlikleriyle katkı sağladığını ifade etti.

Washington'da Caspian Policy Center Yönetim Kurulu üyeleriyle de bir araya gelen Bakan Bayraktar, Hazar Bölgesi ülkeleri ve Türkiye arasında gerçekleştirilecek yeni altyapı projelerinin küresel enerji arz güvenliğini olumlu yönde etkileyeceğini söyledi. Bu projeler, Türkiye'nin Avrupa'nın enerji arz güvenliği üzerindeki rolünü güçlendirecek.

Alparslan'ın açıklaması şu şekilde:

"Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiğimiz Vaşington’da BOTAŞ ve ExxonMobil arasında LNG ticaretine ilişkin bir iş birliği anlaşması imzaladık. ABD, halihazırda LNG tedariki sağladığımız önemli ülkelerden bir tanesi. Uzun vadeli olması planlanan bu anlaşma ile kaynaklarımızı çeşitlendirme noktasında bir adım daha atmış olacağız. Gazlaştırma kapasitesiyle dünyada sayılı ülkeler arasında yer alıyoruz. Hem ülkemizin hem bölgemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz."

Editör: Nigar Topcu