Bahçeli'ye Sinan Ateş sorusunu soran gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu konuştu

MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Sinan Ateş suikastı ile ilgili soru sormak isterken sözü kesilerek 'işine bak' cevabını alan ve MHP'li milletvekilleri tarafından uzaklaştırılan gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu yaşadıklarına dair değerlendirmede bulundu. Açıklamasında 'Bana karşı yapılan şiddet girişimi' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülkü Ocakları eski Başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş'in 30 Aralık 2022 tarihinde suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından tepkiler devam ederken MHP kanalından net bir açıklama yapılmaması da eleştirilerin odağında kalmaya devam ediyor.

Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu bugün grup toplantısı sonrasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye Sinan Ateş cinayeti ile ilgili soru sormak istedi ancak sözleri Bahçeli tarafından kesilerek yanıtsız bırakıldı.

Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nun 'Efendim cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olamayacağı konuşuluyor eğer Meclis'te karar alınırsa. Siz ne düşünüyorsunuz?' sorusuna Bahçeli, "Beni dinlememişsiniz herhalde" diyerek yanıt verdi. Bunun üzerine Yazıcıoğlu'nun 'Peki Sinan Ateş cinayetinde MHP'nin...' dediği sırada Bahçeli sözünü keserek, "İşine bak, hadi, işine bak" dedi.

Yıldız Yazıcıoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin verdiği cevap ardından MHP'li vekillerce fiziksel müdahale ile uzaklaştırılmasını KRT'de anlattı. 

Gazeteci Yazıcıoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Bana karşı yapılan şiddet girişimi."

Yazıcıoğlu, "Eylemlerde sahada çalışan bir gazeteciyim. Dolayısıyla alışkınım aslında hatta itme pozisyonunda refleks olarak kendimi geriye doğru çektiğim için olayın fiziki şiddeti benim açımdan çok etkili olmadı. Bana karşı yapılan şiddet girişimi. Orada sorudan duyulan bir rahatsızlık olduğu ne yazık ki görülüyor. Benim için üzücü olan nokta asıl itme eylemini yapan kişinin milletvekili olması" dedi.

"Beni kenara doğru iten kişinin benim için üzücü olan milletvekili olması."

"Polis değil korumalar değil, Tabi ki polis memurları bu gibi durumlarda refleks alıyorlar. Parti lideri yada siyasetçi bir soruyu yanıtlamak istemeyen bir üslup takınırsa onlarda bir tür yolu açma girişimi olarak bizi kenara çekilmemiz konusunda pozisyon alıyorlar. Ama bu noktada asıl tavır alan o görüntülerde mikrofonları iterken beni de kenara doğru iten kişinin benim için üzücü olan milletvekili olması. Bir milletvekilinin böyle bir kendine görev edinerek böyle bir tutum almasından büyük bir üzüntü duydum."

"Gazeteciliğin temel görevini her zaman soru sormak olarak tanımladım ben."

"Kuşkusuz benim bir gazeteci olarak bir siyasi parti liderinin açıklamasına ilişkin kendisine yanıt verecek bir tutumum olamaz. Gazeteciliğin temel görevini her zaman soru sormak olarak tanımladım ben. MHP grubu çıkışında bir kaç haftadır Sinan Ateş cinayeti gündemde olmasına rağmen soru almıyoruz şeklinde bir tutum vardı. Ve Parlamento muhabirlerine MHP grubunu izleyen meslektaşlarıma soru alınmayacağı tutumu her zaman yansıtılmıştı." 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN