İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Kristal Flamingo ödülleri üçüncü kez sahiplerini buldu. Bu akşam İstinye Park Teras Renk Sineması’nda düzenlenen törende ‘En İyi Film’ ödülüne yönetmen Ayşe Polat’ın ‘Kör Noktada’ filmi layık görüldü. Gecede ödülleri toplayan Polat filmiyle ayrıca ‘En İyi Yönetmen’ ve SİYAD Ödülü’nün de sahibi olarak üç ödülle geceden ayrıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İZBB) bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Yönetmen Ayşe Polat, ‘Kör Noktada’ filmiyle ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve SİYAD Ödülü’nü alarak geceye damga vurdu.

AYŞE POLAT ÖDÜLÜNÜ RIZA AKIN’A ADADI

Festivalin için Almanya’dan İzmir’e gelen yönetmen Polat, Nisan 2023’te vefat eden yönetmen Duygu Sağıroğlu anısına verilen Film Yönetmenleri Derneği’nin ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmada “Filmimin burada değer görmesi beni çok mutlu etti. Yönetmenlik sadece vizyon sahibi olmak değil, doğru ekibi seçmek, bir araya getirerek bir eser üretmekte. Bunu başardık, o yüzden tüm ekibime ve oyuncularıma çok teşekkür ediyorum dedi.

Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a önemli ödül! Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a önemli ödül!

Yönetmen bu yıl ilki verilen Sinema Yazarları Derneği tarafından verilen SİYAD Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmada ise “Çok güzel bir ödül. Rıza akın maalesef bu filmi izleyemedi maalesef geçen yıl vefat etti. O çok özel biriydi. Onunla çalıştığım ve tanıştığım için çok mutluyum o yüzden bu ödülü Rıza Akın’a adıyorum” ifadelerini kullandı.

İstinye Park Teras Renk Sinemaları 4 No’lu Salon’da Korhan Abay’ın sunumuyla gerçekleşen ödül töreninde Jüri Özel Ödülü, yönetmen Özcan Alper’in ‘Karanlık Gece’ filmine verildi. Ödülü filmin yapımcısına yönetmen Tayfun Pirselimoğlu takdim etti.

BERKAY ATEŞ’E OYUNCULUK ÖDÜLÜ

Festivalin ‘En İyi Oyuncu Ödülü’ de, ‘Suna’ filmindeki performansıyla Nurcan Eren ve ‘Karanlık Gece’ filmindeki performansı ile Berkay Ateş’e verildi.

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

En İyi Özgün Film Müziği Ödülü’ne ‘Karanlık Gece’ filmi müziğiyle Cansu Küçüktürk’e, En İyi Özgün Film Şarkısı, ‘Kendi Yolumda’ filmi ile Athena’ya verildi. En İyi Ses Tasarımı Ödülü’de Ayna Ayna filminden Fatih Rağbet ve Eli Haligo layık görüldü. Ödülü filmin yönetmeni Belgin Söylemez kabul etti.

Yine bu yıl ilk kez verilen 50 bin lira para ödüllü İzmir Kent Konseyi Ödülü yapımcılığını Gökhan Özoğuz’un, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği ‘Kendi Yolumda’ filmine takdim edildi.

USTALARA ONUR ÖDÜLÜ

Gecede festitivalin ustalara takdim ettiği ödüller de sahiplerini buldu. Kültürlerarası Sanat Başarı Ödülü, ‘Sarhoş Atlar Zamanı’ gibi özgün uzun metrajlarıyla tanınan İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi’ye takdim edildi. Törene katılamayan Ghobadi’nin yolladığı video mesaj dinleyicilerle paylaşıldı. Yönetmen mesajında festivale katılmaktan için Avrupa’dan Türkiye’ye geldiğini, ancak ülkesinden aldığı tehditler nedeniyle törene katılamadığını kaydederek, kendisini ödüle layık görenlere teşekkür etti.

Gecede Zuhal Olcay, Erkan Oğur ve Grégoire Hetzel’e de Onur Ödülü takdim edildi. Türk müziğinin usta isimlerinden Vedat Sakman da törende mini bir konser verdi.

ÖDÜLLE YAPIMLAR 22 HAZİRAN’DA TEKRAR GÖSTERİLECEK

Ödül kazanan filmler kaçıranlar için 22 Haziran’da İstinye Park Teras Renk Sinemaları’nda yeniden izleyicilerin beğenisine sunulacak.

KRİSTAL FLAMİNGO ÖDÜLLERİ TAM LİSTE

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

En İyi Film: Zeynep Polat/Kör Noktada
En İyi Erkek Oyuncu: Berkay Ateş/Karanlık Gece
En İyi Kadın Oyuncu: Nurcan Eren/Suna
En İyi Özgün Beste: Cansu Küçüktürk/Karanlık Gece
En İyi Özgün Film Şarkısı: Kendi Yolumda/Athena
En İyi Ses Tasarımı: Ayna Ayna

SİYAD Özel Ödülü: Kör Noktada/Ayşe Polat
FİLM-YÖN Yönetmen Ödülü: Kör Noktada/Ayşe Polat
İzmir Kent Konseyi Ödülü: Kendi Yolumda/Ömer Faruk Sorak

ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLLERİ

En Film Ödülü: Pakistanlı yönetmen Saim Sadiq imzalı ‘Joyland’ filmine
Jüri Özel Ödülü: Fransız yönetmen Marie-Castille Mention-Schaar imzalı Divertimento

TV DİZİ MÜZİĞİ ÖDÜLLERİ

Ulusal Kanal Dizisi En İyi Şarkı Ödülü: Duy Beni Dizisi/Serkan Ölçer, Ece Torun Ölçer, Mert Carim
Dijtal Platform Dizisi En İyi Şarkı Ödülü: Bir Bakman Lazım Dizisi/Özkan Uğur
Dijital Platform En İyi Dizi Jenerik Müziği Ödülü: Şahmaran Dizisi/Hakan Özer
Ulusal Kanaldaki En İyi Dizi Jenerik Müziği Ödülü: Ömer Dizisi/ Alp Yenier,