Ankara'da Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma gündemden düşmüyor. Üst düzey emniyet mensuplarının da olduğu kamu görevlilerinin  tutuklanması sonrasında geçtiğimiz günlerde duruşmada Süleyman Soylu'nun ismi de tutanaklara girmişti.

Serdar Sertçelik’in yayınladığı ses kayıtlarından sonra Organize Şube'den sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik,Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan,Komiser Ufuk Gültekin ve Metehan İlkyaz, firar eden gizli tanık M7 ve Komiser Gökhan Karaca tutuklanmıştı.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gizli tanık Serdar Sertçelik’in ifadeleri doğrultusunda tutuklanan Ankara Emniyeti Organize Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan’ın ikinci ifadesi ortaya çıktı.

Demircan, konuşmalarda adı geçen iki kişiden birinin Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, diğerinin ise eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olduğunu söyledi. Bu isimleri Sertçelik’in dile getirdiğini belirten Demircan, kendisinin, gizli tanığı yurtdışından Türkiye’ye getirmek amacıyla geçiştiren yanıtlar verdiğini iddia etti. Demircan öte yandan görüşmelerin içeriğinden amirlerine bahsetmediğini söyledi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın bugünkü köşe yazısında aktardığına göre, Demircan’ın ifadesinin önemli bir bölümü şöyle:

14 ilde düğmeye basıldı! 'Sibergöz-44' operasyonunda 107 şüpheli gözaltında 14 ilde düğmeye basıldı! 'Sibergöz-44' operasyonunda 107 şüpheli gözaltında

Sertçelik’in ithamlarının operasyonu sulandırmaya yönelik olduğunu ifade eden Demircan, soruşturmada yer almayan isimleri zikrederek dosyanın kapatılmasını, ABK’nin ve örgüt üyelerinin tahliyesini sağlamayı amaçladığını öne sürdü.

“ÇALIŞMALARIMIZDAN AMİRLERİN HABERİ VARDI”

Örgütün geniş bağlantıları nedeniyle kendilerine el çektirilmeyi hedeflediklerini belirten Demircan, Emniyet mensuplarının ABK ile irtibatlarının olduğunu, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Arslan ve Organize Şube’deki polislerin rüşvet istediğini söylediğini kaydetti.

Demircan,"Operasyonun adli, emniyet ve önemli bazı şahısların bağlantılarının olduğu görülecektir. Şahsın ele geçirildiğini, paylaşıma zorlandığını, örgütün ailesine ve kendisine zarar vereceğini, beni ve arkadaşlarımı zan altında bırakacaklarını düşünüyorum. Yürüttüğümüz çalışmalar genel olarak amirlerimizce bilinmektedir.”

“İKİ İSMİ ZİKRETTİĞİNDE GEÇİŞTİRMEYE ÇALIŞTIM”

Sertçelik’in yayınladığı ses kaydında geçen ifadeler üzerine, Demircan'a Sertçelik’in yayınladığı ses kaydında yer alan "Bu söylediğin iki isim vardı ya", "Hani iki konu vardı ya, farklı farklı isimler vardı", "Onlarla ilgili gerekli yerlerle görüştüm, gerekli yerlerle görüştüler, ‘İsimleri geçsin, sıkıntı yok’ dedi" ifadeleri hatırlatıldı. "Bu ifade size mi aittir? Bu iki kişiden kimi kastediyorsunuz?" diye soruldu.

Demircan, şu yanıtı verdi:

“İfadeler bana aittir. Görüşmeyi Sertçelik’i ikna etmek amaçlı yaptım. Amacım, ifadesinin alınmasıdır. Çünkü daha önce gelmekten vazgeçmişti. İki isimden kasıt, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve eski Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’dır. Bu konularla ilgili soru sormadım, isim telaffuz etmedim. Bu konuları kendisi anlatmıştır. Ben sadece dinledim. Kendisini ikna etmeye yönelik, aklında soru işareti kalmaması ve rahatlatmak için kurduğum cümlelerdir. İsimlerle ilgili hep o konuşmuştur. İki ismi zikrettiğinde geçiştirmeye çalıştım. Bana 'Bunlar daha büyük isimler' dedi. Görüşmelerin tamamını ABK dosyasında eksik ve açık bırakmamak için yaptım.”

Editör: Gülşah Yıldız