Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Film Mirasım' projesi kapsamında Atatürk'ün 1923-1937 yılları arasında çekilmiş görüntülerini restore ederek paylaştı. Atatürk'ün Latife Hanım ile İzmir'de, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde yaptığı gezilerde, İngiltere Kralı 8'inci Edward, İran Şahı Rıza Pehlevi ve ABD Büyükelçisi Joseph Grew ile görüşmelerde çekilmiş anları görüntülerde yer alıyor.

'Film Mirasım' sitesine web sitesi veya mobil uygulama üzerinden erişilebiliyor. Şimdiye kadar 8 milyon etkileşim alan sitede Atatürk'ün az bilinen görüntülerinin yanı sıra Osmanlı'nın son dönemi, Cumhuriyet'in ilk yılları, Anıtkabir'in yapımı ve Kore Savaşı gibi pek çok tarihi film kaydı bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından başlatılan çalışmayla geçtiğimiz yıl hizmete sunulan siteye yıl sonuna kadar 200 film daha eklenecek.

Diğer belge filmler de Sinema Genel Müdürlüğü film arşivinden dijitalleştirilerek siteye yükleniyor. Kullanıcılar, bu filmleri "Yeni Eklenenler" sekmesinden takip edebiliyor. 'Filmmirasim.ktb.gov.tr' adresinden siteye erişim sağlanabiliyor.

Editör: Nigar Topcu