Disney Plus'ta 29 Ekim‘de Aras Bulut İynemli’nin Atatürk'ü canlandırdığı 6 bölümlük bir dizi yayımlanacak. Ancak Ermeni lobisi sosyal medyada "Atatürk" isimli bu diziyi protesto ederek karışıklığa sebep oldu. Amerika‘daki Ermeni lobisi, Disney Plus‘a Atatürk dizisini iptal etmesi için çağrıda bulundu. Disney Plus bir açıklama yapmaksızın Türk yapımlarını platformdan kaldırdı ve bu durum Ermeni lobisinin amacına ulaşması olarak yorumlandı.

ABD'de yoğunluktaki Ermeni lobileri, Mustafa Kemal Atatürk'e "soyırımın lideri" şeklinde hakaret edip, yapılacak Atatürk dizisinin geri çekilmesi yönünde baskı kurmaya devam ediyorlar.

Sosyal medya kullanıcıları yaşanan durum üzerine Disney Plus'u protesto etmeye başladı ve platformdaki üyeliklerini iptal etti.

Birsen Altuntaş'ın haberine göre ise “Arayış” ve “Aktrist“in gibi yeni içeriklerinin yanı sıra “Recep İvedik 7“, “Kaçış“, “Bursa Bülbülü” gibi içeriklerin  platformdan kaldırılma sebebi eski yapımların arşivde saklanma sürecinin de platforma ayrı bir maliyete neden olması...

Disney Plus, geçtiğimiz günlerde, Amerika ve birkaç ülke hariç tüm dünyada 2024 sonuna kadar yerli içerik üretmeme kararı Bu açıklamaya göre Türkiye‘de ise platformda Atatürk ve birkaç dizisinin dışında yeni içeriklerini yayınlamayacak. 2025 yılında yeniden proje alımları başlayacak. 

Tartışmalar üzerine Dİsney Plus, 'Atatürk' dizisinin tanıtım videosunu paylaşarak dizinin yayınlanacağını deklare etmiş oldu.

Aşık Veysel topraktan yapılan dev portre ile anıldı Aşık Veysel topraktan yapılan dev portre ile anıldı