Muğla'nın Bodrum ilçesinde Aşık Veysel'in vefatının 50. yılı anısına, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ilan edilen 'Aşık Veysel' yılı kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

Fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün ve ekibi, Aşık Veysel'in dev bir portresini topraktan oluşturdu. Aygün, bu projeyle gurur duyduklarını belirterek, Bodrum'un doğal güzellikleriyle ünlü bir bölge olmasını sebebiyle etkinliği burada gerçekleştirmeyi tercih ettiklerini söyledi.

Proje için 2 ay boyunca ön hazırlıklar yapıldı ve 5 gün süren çalışmaya 20 kişilik bir proje ekibi katıldı. Aşık Veysel Kara Toprak Projesi, 25x35 metre ebatlarıyla topraktan oluşturulan ilk dev portre olarak dikkat çekiyor. Bu projenin Aşık Veysel'in vefatının 50. yılında gerçekleştirilmesi, sanatçıların ustaya olan minnetlerini göstermesi açısından önemli bir anlam taşıyor.

7'inci 'Müzede Sahne' etkinlikleri, 17 Ağustos'ta başlıyor! 7'inci 'Müzede Sahne' etkinlikleri, 17 Ağustos'ta başlıyor!

"SANATSAL ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK"

Etkinlik için Sia Familia'yı seçmelerinin bir nedeninin olduğunu belirten Aygün, "Burası doğal, tarihi dokusu ve birçok medeniyetin beşiği. Yüzlerce yıllık ağaçların çevrelediği, huzur veren doğasıyla 50 dönümlük bir arazide oluşturulan performans alanı, bundan sonra da birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bodrum'a değer katan, doğayla iç içe bu ortamda ilk sanatsal etkinliği gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Aygün, 2 ay boyunca ön hazırlıklarını yaptıkları çalışmanın yaklaşık 5 günde 20 kişilik bir proje ekibiyle hayata geçtiğini kaydetti.

Aşık Veysel Kara Toprak Projesi'nin 25x35 metre ebatlarında toprakla oluşturulan ilk dev portre olma özelliği taşıdığını vurgulayan Aygün, Aşık Veysel'in vefatının 50. yılında 25 bin avuç kara toprakla portresini hazırlayarak ustaya minnetlerini gösterdiklerini dile getirdi.