28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasının ardından gözler yeni Kabine'nin kurulması sonrasında başta asgari ücret, emekli ve memur zammı olmak üzere yapılacak düzenlemelere çevrildi. Peki Asgari ücret 10 bin TL'nin üzerine çıkacak mı? Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı hakkında son dakika gelişmeler haberimizde..

Yeni Kabine'nin belli olmasından sonra asgari ücrete ara zam için çalışmalar başlayacak. Yeni asgari ücret için daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanan 500 dolar seviyesi kritik eşik olarak belirlenecek. Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları önemli bir kıstas olacak. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek.

Habere göre, refah payı dikkate alındığında asgari ücret zammı için birinci seçenek olarak yüzde 30 zam formülü ortaya çıktı.  Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 30 zam yapılması durumunda net ücret 11 bin 058 TL, brüt ücret ise 13 bin 010 TL olacak. Asgari ücrete geçen yıl temmuz zammı da yaklaşık yüzde 30 civarında olmuştu.

Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 35 zam yapılması durumunda net ücret 11 bin 475 TL brüt ücret ise 13 bin 500 TL olacak. Bu durumda temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına Ocak ayında verilen refah payına benzer bir uygulama söz konusu olacak.