Milyonlarca kişi maaş zamları için gözünü enflasyon rakamlarına çevirmiş durumda. Memur zammı, emekli zammı ve asgari ücret zammı için Temmuz ayında belli olacak 6 aylık enflasyon ile yeni maaşlar da şekil alacak. Zam oranının belli olmasına sadece 2 veri kalırken, Mayıs ayı enflasyonu daha da kritik bir hale geldi.

Seçimlerin ardından gözler asgari ücret zammına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklamasının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir numaralı gündemi asgari ücret olacak.

BAKAN BİLGİN 500 DOLAR SEVİYESİNİ İŞARET ETMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde asgari ücret zammı için dolar üzerinden bir rakam vermişti. Bakan Bilgin, "Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da aynısını yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı yukarı 500 dolar civarında, ona denk bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerekir." demişti.

REFAH PAYI EKLENECEK

Bakan Bilgin'in işaret ettiği 500 dolar seviyesi alt sınır olarak belirlenmiş durumda. Bu rakama refah payının da eklenmesi bekleniyor. Yeni asgari ücrette enflasyon rakamları da kritik bir öneme sahip.

YÜZDE 30 ZAM BEKLENİYOR

Refah payının eklenmesiyle asgari ücrete yüzde 30 gibi bir zam yapılması bekleniyor. Yüzde 30'luk zam yapılması durumunda asgari ücret net 11 bin 50 liraya çıkacak. İşverene maliyeti ise 15 bin 286 liraya yükselecek.

MEMUR VE EMEKLİYE EN AZ YÜZDE 45 ZAM TALEBİ
En düşük SGK ve Bağ-Kur emeklisi maaşı 7.500 TL olmuştu. Temmuz’da en düşük memur maaşı ise 22 bin lira olacak. Enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı ve refah payı ile buradaki artışın kademeli olarak bütün memur maaşlarına yansıması bekleniyor. Yapılan bu zammın memur emeklileri için de aynı şekilde maaşlarına yansıyacak.

MAYIS AYI ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mayıs ayı enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak. Nisan ayı TÜFE verisi, aylık yüzde 2,70 artış beklenirken, yüzde 2,39 artış yönünde açıklanmış ve yıllık enflasyon yüzde 43,68 seviyesinde gerçekleşmişti. Ancak Mayıs ayı enflasyon hesaplamasında değişikliğe gidiliyor.

“MANŞET TÜFE ENFLASYONU ÜZERİNDE CİDDİ ETKİ YARATABİLİR”

29 Mayıs tarihinde TÜİK'in doğal gazın Mayıs ayında ücretsiz verilmesi nedeniyle sıfır fiyat yöntemi açıklaması, ekonomistlerin tahminlerinde revizyona gitmesine neden oldu. TÜİK'in yöntem değişikliğinden önce düzenlenen ankette, Mayıs ayı TÜFE için medyan tahmin yüzde 1,95 artış yönündeydi. 

Ekonomistler, TÜİK'in aldığı kararın genel enflasyon görünümünü etkilemese de manşet TÜFE enflasyonu patikası üzerinde ciddi anlamda etki yaratacak gibi göründüğünü ifade ediyorlar.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Bu kapsamda Foreks Haber'in 17 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, TÜFE'de Mayıs ayı ortalama tahmin yüzde 0,06 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 39,80, ortalama yüzde 39,70 artışa işaret etti. TÜFE aylık medyan tahmini ise yüzde 0,20 artış yönünde gerçekleşti. Ankette, 2023 sonu TÜFE medyan tahmini yüzde 44,50 olurken, ortalama tahmin yüzde 44,57, maksimum ve minimum beklentiler ise yüzde 51,00 ve yüzde 33,55 olarak gerçekleşti. 4 ekonomistin 12 ay sonrasına yönelik medyan TÜFE beklentisi ise yüzde 35,60 artış oldu. Maksimum tahmin yüzde 40,00, minimum tahmin ise yüzde 28,00 artış olarak gerçekleşti.