Asgari ücret, emekli ve memur maaşı ile bayram ikramiyesine ek zam geliyor! Emekliye bayram ikramiyesi ne kadar?

Milyonlarca çalışan ve emekliye müjdeli haber geldi. Kulislerde konuşan iddiaya göre 14 Mayıs'ta yapılacak seçim öncesi asgari ücrete, emekli ve memur maaşlarına, bayram ikramiyelerine ek zam geliyor. Peki emekli maaşlarına ne kadar ek zam gelecek? Emekli bayram ikramiyeleri ne kadar olacak? İşte kulislerde konuşulan yeni asgari ücret, emekli e memur maaşı zam oranları...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ocak 2023 itibariyle asgari ücrete yüzde 54, emekli ve memur maaşlarına ise yüzde 30 zam yapılmıştı. En düşük emekli aylığı 3 bin 500 lirada 5500 liraya, en düşük memur maaşı da 11 bin 848 liraya yükseltilmişti. 14 Mayıs'ta yapılacağı ön görülen seçimler öncesi bomba bir kulis bilgisi geldi. İktidar kulislerinde konuşulanlara göre seçim öncesi emekli ikramiyelerinden asgari ücret ve memur emekli maaşlarına ek zam yapılacak.

Kısa Dalga'dan Mehmet Çetingüleç'in aktardığı kulis haberine göre;  iktidar olası 14 Mayıs genel seçimlerine emekli ikramiyesini artırıp maaşlara ek zam yaparak gitmeyi planlıyor. 

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltilecek. Ocak ayı itibariyle yüzde 54 zam alan asgari ücretli çalışanların maşlarına da 'seçim zammı' yapılacak. Asgari ücrete ek zammın yüzde 10 olması bekleniyor.

EMEKLİLERE YÜZDE 10-20 ARASI EK ZAM

Ocak zammından en az mutlu olan kesim ise emekliler oldu. Yüzde 30'luk zamla kızdırılan emeklilere yüzde 10-20 arasında ek zam yapılacak. En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL'ye çıkarılması bekleniyor. Memurlara da yüzde 15'lik ek zam yapılacağı konuşuluyor.  Seçime doğru çıkacak anketlere göre zam oranlarının daha da artırılabileceği belirtiliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN