Tüm dünya Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı Javier Milei'i konuşuyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 56’yı bulan oy oranı ile seçimi kazanan yeni başkanın vaadleri gündem oldu. 

Zaferinin ardından Milei, başkent Buenos Aires’te yaptığı konuşmada “Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor. Bugün Arjantin’in düşüşü sona eriyor. Çöküş sona erdi. Artık geri dönüş yok. Arjantin dünyada asla kaybetmemesi gereken yerine geri dönecek. Daha iyi bir dünyanın inşasına yardımcı olmak için özgür dünyanın tüm uluslarıyla omuz omuza çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Yeni cumhurbaşkanının Javier Milei'nin vaadleri ise sosyal medyayı salladı

Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı Javier Milei'nin seçimden önceki vaadleri ise ortaya çıktı. Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı Milei Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak ve para birimi olarak Arjantin Pesosu yerine ABD Doları kullanmak vaadi vermişti.  Ayrıca sağlık sistemini özelleştirmek, sağlık, eğitim ve çevre bakanlıklarını kaldırmak, kürtaj haklarını sınırlamak, silah kontrolü ve organ nakli yasalarını gevşetmek istiyor.  Devlet okullarında toplumsal cinsiyet ve kimlik konularında eğitim verilmesine karşı çıkan Milei, iklim değişikliğini de inkar ediyor.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Geçmişte Yahudileri kurbanlaştıranlar, bugün Müslümanları kurbanlaştırıyor İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Geçmişte Yahudileri kurbanlaştıranlar, bugün Müslümanları kurbanlaştırıyor