Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Anıtkabir’e 300 metre mesafedeki 35 bin metrekarelik bölgeye cami yapılacak” başlıklı haberlerle ilgili yazılı duyuru yayınladı.

‘MESAFESİ BİR KİLOMETRE DAHA FAZLA’

Belediyenin Twitter hesabında yapılan açıklama şu şekilde:

“Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karardaki alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Cami yapılacak alan Gazi Mahallesi’nde olup, zaten halihazırda yerleşimin olduğu bir bölgedir. Anıtkabir’e olan mesafesi de 300 metre değil, 1 kilometreden daha fazladır.

‘SİLÜETİNİ ETKİLEMEYECEĞİ AÇIK’

İmar planı değişikliği yapılan alanın zemin kotu yüksekliği ortalama 856 metredir. Anıtkabir’in bulunduğu alanın zemin kotu ise ortalama 906 metredir. Aradaki yükseklik farkı 50 metredir. Anıtkabir’in yapı yüksekliğinin 22 metre olduğu da göz önüne alındığında cami yapılması düşünülen alanda yapılacak yapının Anıtkabir silüetini etkilemeyeceği açıktır.

‘İTİRAZLAR TİTİZLİKLE DEĞERLENDİRİLECEK’

Söz konusu alana ilişkin plan değişikliği onay süreci devam etmektedir. İmar planı değişikliği hemen hemen kesinleşmemiştir. Askı sürecinde olan plana yapılacak itirazlar titizlikle değerlendirilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara’ya hizmet etmeyi sürdürecektir.”

ank-ed950ec1-d597-4bb7-85d1-2b5e14acc1be-1

Editör: Şevval Başçakır