Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hasan Ataç, İspanyolca öğrendiği ve dil kazanımlarını kaybetmemek istediği gerekçesiye Ceza İnfaz Kurumu yönetiminden Don Kişot adlı kitabın orijinal versiyonunun teminini istedi. Yönetimin eserin tercüme ettirilmesi ve tercüme ücretinin tutuklu tarafından karşılanması gerektiğini belirtmesinin ardından Ataç, Silivri İkinci Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Hakimlik ve Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Ceza İnfaz Kurumu yönetiminin öne sürdüğü red kararının gerekçesini yineleyerek tutuklunun talebini reddetti.

Ataç, mahkemenin talebini reddetmesinin ardından konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi; talebin kabulüne, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna ve Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan İsrailli Bakan'a Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan İsrailli Bakan'a Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

Don Kişot Konusu

Miguel de Cervantes'in ölümsüz eserinin konusu Don Kişot ve Sancho’nun macera dolu yolculuğudur. Ana fikir ise sınıf ve değer arasındaki ayrımdır. Yazarın yaşadığı dönemde bunu ele almak radikal bir fikirdi. Yel değirmenleri ile savaşan Don Kişot, aslında aristokratların genel görüşüne yani saygın ve asil oldukları yargısına saldırır.

Editör: Nigar Topcu