Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mayıs ayı toplantısında politika faizini beklentilere paralel olarak yüzde 5,25 ile 5,50 aralığında sabit bıraktı. Bu kararla birlikte faiz oranları, 23 yılın en yüksek seviyesinde tutulmaya devam ediyor.

Bakan Mehmet Şimşek duyurdu! Tarihi bir toplantı, ilk kararlar alındı Bakan Mehmet Şimşek duyurdu! Tarihi bir toplantı, ilk kararlar alındı

Fed faiz kararının açıklanmasının ardından piyasadaki dengeler değişti. Yatırımcılar altın fiyatlarının nasıl seyredeceğini araştırmaya başladı. 

Piyasa Uzmanı İslam Memiş Fed faiz kararının ardından piyasaların durumunu paylaşarak, altın fiyatlarının nasıl seyredeceği hakkında tahminlerini paylaştı. Memiş, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün fiziki altın tarafında Kapalıçarşı'da gram altın 2.400 lira seviyesine kadar geriledi. Şu anda 2.435 lira seviyesinde. Ons altında da 100 dolarlık bir gerileme yaşandı. Bunların da yatırımcılar için birer fırsat olduğunu düşünüyorum. Çünkü altın fiyatlarının pozitif yönde destekleyen yükselişini destekleyen unsurlar yine masada kalmaya devam ediyor. Altın borcu olanlar, düğün yapacaklar altın fiyatlarının bu düşük seyrinin ben şahsen kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Bu haftayı ve önümüzdeki haftayı iyi değerlendirmek lazım. Tekrar yukarı yönlü hareketler yaşanabilir. Bu yıl ile alakalı 3 bin TL, yıl sonunda 3.500 lira beklentimiz halen devam ediyor. 2.600 devamında 3 bin lira seviyesini beklemeyi devam ediyoruz.”

Editör: Amine Ebrar