Uzun zamandır 'uzman çavuşlara' kadro düzenlemesi gündemden düşmüyor. Uzman çavuşlar sosyal medyada sık sık yaptığı çalışma ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya Uzmanlar Federasyonu Başkanı Ali Tilkici alıntılayarak tepki gösterdi.

Mehmet Ali Çelebi sosyal medya hesabından 'sizlerle ilgili en çok gündem yapan milletvekili benim' dedi.

İşte Çelebi'nin o sözleri;

MEHMET ALİ ÇELEBİ: EN ÇOK GÜNDEM YAPAN MİLLETVEKİLİ BENİM

"Uzman Çavuş kardeşlerim. Sizlerle ilgili Yüce Meclis’te en çok gündem yapan (kanun, önerge, konuşma) milletvekili benim. Yanlış bilgilendirmelere aldanmayınız. Fesih sebeplerinden görevde başarısız olma, kendilerinden istifade edilememe halleri zaten Uzman Erbaş Yönetmeliği 13.Maddede bulunmakta ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizce uygulanmaktadır. (EK 1) Teklif 38.Madde gerekçesine bakıldığında Anayasa Mahkemesinin bu konuları yönetmelikte değil yasada düzenleyin kararı görülecektir. (EK 2-3) Halihazırda zaten yönetmelik 13.Maddede bulunan ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizce uygulanmaya devam edilen hususların Anayasa mahkemesinin kararı gereği ZORUNLU olarak ayrıntılı şekilde kanun maddesi olarak düzenlenmesi söz konusudur. Bu aynı zamanda sizlere hukuki güvence sağlamak içindir. Adam atmanın kolaylaştırılmasını bırakın tam tersine aynı teklifin 47.maddesinde yargı yolu kapalı disiplin cezaları yargısal denetime açılmaktadır. (EK 4) Teklif yasalaşmamıştır. İtiraz edilen kısımları dikkatle tarafımızdan incelenmektedir. Görevlerinizde başarılar dilerim. Daima Mehmetçiğimizin yanındayız."

Mehmet Ali Çelebi'nin bu sözleri üzerine Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili bir paylaşım yaptı.

Tilkici, '3 ay önceki vekil bu teklifi meclis kürsüsünde paramparça ederdi' dedi.

Ali Tilkici'nin sözlerinin devamı şu şekilde;

ALİ TİLKİCİ: 3 AY ÖNCEKİ VEKİL TEKLİFİ KÜRSÜDE PARAMPARÇA EDERDİ

Sayın Milletvekilim

Uzman Çavuşların mağduriyetinin bitmesi için çeşitli zamanlarda sesini duyurdunuz destek verdiniz Allah razı olsun Ama bu verilen teklife güzelleme yapmayın. Kendisinden istifade edilememe maddesi 10 haziran 2022 de Anayasa mahkemesince 3269 sayılı kanundan çıkarıldı. Kanunda olmayan maddeler yönetmelikte kanuna aykırı biçimde yazılmış durumda idi. Gerekçeli kararda bu maddenin kanunda nasıl istifade edilemediğinin açıkca belirtmediği kamu hizmetlerinde kalma hakkını güvence altına ALMADIĞINI Keyfilik İÇERDİĞİNİ Temel çalışma haklarını Anayasanın 2 maddesinde güvenceye alınmış olup kanuni düzenlemeler hem kişiler hem idare yönünden net açık uygulanabilir. Nesnel olması örnek emsallerinin olması Kamudaki otoritenin keyfi uygulamalarına karşı KORUYUCU önlem içermesi gerekir der.(Anayasa mahkemesi kararı) Burdaki teklifte nerde keyfi uygulamalara karşı önlem var.

1-Görevde başarısız olma neye göre kime göre başka hangi meslek dalında var kanunun neresinde var? Bir kişi mesleğe başladıktan sonra meslek hayatı boyunca görevi ile alakalı görevde başarısız olma, Kendisinden istifade edememe şartları araştırılır mı?

UZMAN ÇAVUŞLARI NEDEN AMİR GÖREVDEN ATIYOR?

2-Atış spor testlerini koymuşunuz kanuna hangi sb asb bu şartlar uygulanıyor? Vücudun yıpranmasına istinaden tam teçhizatlı 5km koşamayan 54 yaşındaki Uzman çavuş meslekten atılacak veya atışta herhangi bir yılda vuramayan uzman çavuşun atılmasını direk amirin eline vermişsiniz.

3-İtiraz edilemeyen disiplin cezaları olan kınama uyarı kısmı süreli hizmet cezalarını biz anayasa mahkemesinde iptal ettirdik gerekçe ceza puanlarının doldurulup atılma işlemi yapılmasıydı. Hiç kanunda olmatan maddeleri siz koymuşsunuz itiraz edin ama ceza puanı doluncada atılın diye el insaf.

4-Komando vasfını yitirmiş ama şu anda yardımcı hizmetlerde görevini devam ettiren bundan sonrada herhangi bir şekilde komando vasfını yitirenlerin fesih olacağı maddesini koymuşsunuz. İlk etapda 6500 halen görevdeki uzman çavuş atılır. Sonrasında binlercesi...

5-Diğer hiçbir statüde bulunmayan uzman erbaş şartlarının taşımadığı sonradan anlaşılan ve sözleşme süresinde bu nitelikleri kaybedenler cümlesini koymuşsunuz. Amirin keyfine bırakmışsınız. Diğer statülerede getirin böyle güzel maddeleri...

90 GÜNDE ATILMASI HAKSIZLIK

6-Çıktığınız gazi meclis kürsüsünde defalarca haykırdığınız 90 gün hava değişimi ile sözleşme fesihini getirmişsiniz. Dün 90 günde atılma olması haksızlık siz tazınca uzman çavuşa hakmı 90 günde iyileşemeyen uzman çavuş vicdanen atılmalı mı net cevap verin.

7-Tasarı koyduğunuz disiplinsizliği alışkanlık haline getireni atın diyor. Bu nedir alışkanlık olup olmadığını kim belirleyecek amir mi? 2 ceza aldı 3'ncüsünde ceza puanı dolmadan alışkanlık haline geldi diye atılmanın bir yoludur bu. Siz kafamı buluyonuz sayın vekilim?

MESLEKİ GÜVENCE NEREDE

8-Nerde Uzman çavuşların mesleki güvencesi kadrosu? Sizin kürsüden söylediğiniz ast-üst ilişkisi tasarı ile ilgili 20 sıkıntılı durum daha var yazmaya yerim kalmadı. Bu tasarıyı siz yazmadınız bunu herkes biliyor size getirildi verildi. Uzman çavuş camiasında emeğiniz var onu silmeyin. O maddelerin yerine 3 ay önceki dik duran çelebi vekilimizi arıyoruz biz... Kadro yazın o tasarıya mesleki güvence yazın. Ast üst ilişkisi kıdemlerin rütbeden sayılmasını yazın sağlık yönetmeliğinde ayrımcılık yapılmayıp hastalıklar çizelgesine geçilmesini yazın sınıf değişikliğini yazın. Kanser olanın atılmamasını çocuğuna ciğerinden parça verenin atılmamasını yazın. 3 ay önceki çelebi vekilimiz gibi... Size bu yakışır yoksa bu teklifdeki vebale günaha ortak olmayın atılacak uzman çavuş aileleri yavruları sizi arar.

3 AY ÖNCEKİ ÇELEBİ VEKİL BU TEKLİFİ MECLİS KÜRSÜSÜNDEN PARAMPARÇA EDERDİ KENDİNİZE YAKIŞANI YAPIN UZMAN ÇAVUŞLARIN ATILMA ŞARTLARINI DEĞİL ATILMAMA ŞARTLARINI OLUŞTURUN MESLEKİ ENDİŞEYİ GİDERİN BEN ÇELEBİ VEKİLİMİZİN GAZİ MECLİSDE SÖYLEDİĞİ SÖZ İLE BİTİREYİM VATAN SAVUNMASININ SÖZLEŞMESİ OLMAZ

Ömer Yıldızcı