Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik açıklamaları nedeniyle Ankara Barosu'nun önceki dönemden 11 yöneticisinin, "kamu görevlisine hakaret" suçundan cezalandırılması talebiyle açılan davada beraat kararı verildi. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti başkanı, celse arasından dosyaya sunulan esas hakkında mütalaaya karşı savunma yapmaları için sanıklara söz verdi. Suçsuz olduklarını, davaya konu açıklamanın fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten sanıklar, beraatlarını talep etti.

İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası

Habertürk'ün aktardığına göre sanık ve müşteki avukatlarının da beyanlarının alınması sonrası kararını açıklayan heyet, "kamu görevlisine hakaret" suçlamasından beraat etti.

YARGILANANLAR ARASINDA TBB BAŞKANI DA YER ALIYORDU

Erbaş'ın "müşteki" olduğu davada eski Ankara Barosu Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Ramiz Erinç Sağkan ile eski Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi avukatlar Aşkın Demir, Kemal Koranel, Hava Orhon, Özgen Hindistan, Zafer Doğan Bilgin, Meltem Akyol, Güzin Tanyeri, Çağrı Eryılmaz, Burcu Mine Gargın ve Cem Aksu sanık olarak yer alıyordu.

Savcı, 2 gün önce dosyaya sunduğu esas hakkındaki görüşünde sanıkların, "kamu görevlisine hakaret" suçundan BİR yıl 2'şer aydan 2 yıl 4'er aya kadar mahkumiyetini istemişti.