Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Irak'ta kendisine yöneltilen Arapça sorunun Türkçeye çevrilmesini istedi. Erbaş'ın isteği ardından Arapça bilip bilmediği tartışma konusu oldu.

MSB'den İran'a yanıt! Reisi'nin olduğu helikopter enkazını kim buldu? MSB'den İran'a yanıt! Reisi'nin olduğu helikopter enkazını kim buldu?

Yaşananlara bir tepki de Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt'tan geldi. Enginyurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Arap sevicileri, Cübbeli Ahmet ve trolleri, Türk milletine Arapça tavsiye edenler. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Arapça bilmiyor. Arap gazeteciye "Soruyu Türkçe sorun" diyor. Demek ki neymiş? Türk milletinin dili Türkçeymiş. Demek ki neymiş? Biz GÜNAYDIN dermişiz." ifadelerini kullandı.

ALİ ERBAŞ ARAPÇA BİLİYOR MU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Irak'ın başkenti Bağdat'ta bazı ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretleri takip eden gazeteciler, Erbaş'a değerlendirme almak amacıyla sorular sordu. Bu esnada Rudaw muhabiri Ali Erbaş'a Arapça bir soru yöneltti. Ancak Erbaş, sorunun Türkçeye çevrilmesini istedi. 

Ali Erbaş'ın özgeçmişinde iyi derecede Arapça bildiği yazdığı için, Arapça soruyu neden anlamadığı veya neden çeviri istediği tartışma konusu oldu. Bazı spekülasyonlar, sorunun aslında Kürtçe ya da Soranice olabileceği yönünde olsa da, sonradan bu sorunun Arapça olduğu doğrulandı.

Bu olay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Arapça bilmesine rağmen neden soruyu anlamadığı veya Türkçe çeviri istediği konusundaki tartışmaları beraberinde getirdi. Şu ana kadar Ali Erbaş'tan bu duruma ilişkin bir açıklama gelmedi.

Editör: Nigar Topcu