Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez turu Suudi Arabistan ve Katar'ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nde devam ederken DEVA Partisi lideri Ali Babacan sıcak para arayışını eleştirdi. 

Yüzlerce insanın ölümüne sebep olan Rönesans Sitesinin mühendisi tutuklandı! Yüzlerce insanın ölümüne sebep olan Rönesans Sitesinin mühendisi tutuklandı!

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in programına katılan Babacan, sosyal medya hesabından yayına ait bir kesit paylaşarak "Kredi dilenmek Türkiye’ye yakışmıyor" dedi. Babacan, Özdemir'e açıklamalarında "Kapı kapı kredi dilenmek Türkiye'ye hiç yakışmıyor. Biz bunu hiç yapmadık" ifadelerini kullanırken hükümette görev aldığı yılları hatırlatarak "Gidip de tek bir ülkeden, tek bir kuruş talebimiz olmadı" diye konuştu.

Babacan'ın konuya ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

"Şu son Körfez turuna bakın Erdoğan’ın. Evet, biz ihracattan memnun oluruz, Türkiye daha çok ihracat yapmalı. Savunma sanayii ürünlerimizi de daha çok ihraç etmeliyiz. Evet, Türkiye’ye daha çok yatırım gelmeli ama gidip de kapı kapı dolaşıp para dinlenmek, kredi dinlenmek Türkiye’ye hiç yakışmıyor. Biz bunu hiç yapmadık. Ben yıllarca başbakan yardımcılığı, ekonomi bakanlığı yaptım, dış işleri bakanlığı yaptım. Ben 13 yıl hükümetteydim, gidip de tek bir ülkeden, tek bir kuruş talebimiz olmadı. Biz ne yaptık? ‘Mal satalım size, gelin bize yatırım yapın’ dedik. İki talebimiz oldu. Gidip de ‘Bize biraz para verin, paramız bitti, Merkez Bankası’ndaki dövizi tüketti bizim damat falan’ demedik ki."