AK Parti'de istifa:  Genel Merkez baskısı iddiası AK Parti'de istifa: Genel Merkez baskısı iddiası

DEVA Partisi lideri Babacan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi iktidarın eğitim politikalarını eleştirdi. 'İktidarın eğitime bakışı 'kendi neslini yaratma projesi' olmaktan kurtulamadı' diyen Babacan "Eğitim pek çok dönemde dar bir siyasi veya ideolojik bakışın alanına hapsoldu. Bunun en kötü sonucu da niteliksiz eğitim oldu" ifadelerini kullandı. Yüksek enflasyona da dikkati çeken Babacan "Yoksulluk derinleştikçe çocuklarımızın mağduriyeti artıyor" dedi.

2023-2024 eğitim öğretim yılı yarın itibarıyla başlıyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da eğitimdeki fırsat eşitsizliği ve kalitesizliğine değindiği bir paylaşım yaptı.

Bir videoyla değerlendirmelerini paylaşan Babacan, "Yüksek enflasyon sebebiyle milyonlarca aile çocuklarının temel eğitim masraflarını karşılayamıyor. Kötü yönetim sebebiyle milyonlarca yavrumuzun hak ettiği eğitimden mahrum kalmasını kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı üzerine değerlendirmelerinden satır başları şöyle;

'EKONOMİK KRİZ EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR'

Sözlerine ekonomik krizin çocuklar ve gençler üzerindeki etkileriyle başlayan Babacan, “İşte bunun için ‘fırsat eşitliği’ diyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

İşte bu sebeple iyi bir eğitim, çocuklarımızın ve gençlerimizin hakkıdır diyoruz. Gelir seviyesi ne olursa olsun, kaliteli eğitime her evladımız ulaşabilmeli diyoruz. Son yıllarda fiyatlara gelen yüksek zamlar ve yüksek enflasyon sebebiyle milyonlarca aile çocuklarının temel eğitim masraflarını karşılayamıyor.

Yoksulluk derinleştikçe çocuklarımızın mağduriyeti artıyor. Ekonomik kriz ortamı en sert çocuklarımızı ve gençlerimizi etkiliyor.

Cumhuriyetin 100. Yılında asgari ücret açlık sınırının bile altında kaldı. Yeterince beslenemeyen çocuklarımızın okulda başarılı olmasını nasıl bekleyeceğiz?

Açlık sınırının altında geliri olan ailelerimizin, çocuklarının okul masraflarını karşılamalarını nasıl bekleyeceğiz?”