11 ili etkileyen, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra binaların zemini ve dayanıklığı, tartışılmaya başlandı. Özellikle büyük İstanbul depremine dikkat çekildiği için İstanbul'daki binalar tartışmanın merkezi olurken Ali Ağaoğlu'nun sözleri, sosyal medyada gündem oldu.

Ağaoğlu, programda eskiden yeterince malzeme olmadığı için çürük binaların yapıldığını, babasının da çürük bina yaptığını söylemişti. Ağaoğlu, 'İstanbul'daki binaların durumu, Van'daki yıkılan binalardan daha kötü olur. Ben çocukluğumdan beri sektörün içindeyim' dedi.

Hakan'ın 'Siz de yaptınız o çürük binaları o zaman' sözleri üzerine Ağaoğlu, 'Evet yaptık, yapıldı, herkes buydu malzeme buydu, yoktu ki. Kumu ithal mi getireceksin? O dönemde yapılan binaların yüzde 90'ı bu şekilde yapıldı' diye konuştu.

BUGÜN İNŞAATA SOKULMAYACAK MALZEMELERDİ

Ağaoğlu, sözlerinin gündem olmasının ardından Oda TV'ye yaptığı açıklamada, inşaat kumunun deniz kumu olduğunu söyledi.

Ağaoğlu, şöyle konuştu:

'İstanbul'daki yapı stoğunu en iyi bilen üç kişiden biri benim. O dönem İstanbul'daki inşaat malzemeleri kumundan dönemine kadar maalesef bugün inşaata sokulmayacak malzemeydi. Kum denizden geliyordu. Yarısı midye kabuğu, yarısı balçık, inşaata giderdi ve inşaat yapılırdı. O dönem demir için ihtiyaç belgesi alırdın, Karabük'te 6 ay sıra beklerdin bir kamyon demir için. Demirler en kalın 12'lik kangal demirdi... Düzeltirken bile kırılırdı. Bu dediğim 60-70-80'li yıllardı.

Berna Laçin: Hani Erdoğan kazanırsa... Berna Laçin: Hani Erdoğan kazanırsa...

O dönem ben inşaat yapmıyordum, babamın yanındaydım. Babam inşaat da yapıyordu inşaat malzemesi tedarikçisiydi de veriyordu. O dönem yapılan inşaatlarda özel binalar hariç kullanılan malzeme buydu. Yüzde 99'u böyle yapıldı, kim yaptıysa böyle yaptı.'