Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı üyeleri İzmir'de millet buluşmasına katıldı. Mitinge eşiyle katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşmasında her aileden bir oy isteyerek "Size saygım sonsuz ama her aileden bir oy istiyorum. Şuana kadar en fazla en çok eziyet gören benim. Bana söylenen tüm kadınlara söylendi. Bana fosforlu dendi kocasını aldattı dendi. Gençlere sulfi dendi kadınlara sürtük dendi. Moralim için istiyorum, ailem için istiyorum, torunum için istiyorum. Sizlere ihtiyacım var birlikte başaracağız." ifadelerini kullandı.

Akşener Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti'ye oy isterken; "Biz esas olarak ne yapıyoruz, biliyor musunuz? Hasan Tahsin’in yaptığı gibi, ilk kurşunu atan; kalbini, hayatını, her şeyini ortaya koyan Hasan Tahsin’in, Atatürk’ün evlatları olarak, ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ diyoruz. Duy Recep Bey duy, emekliye sevk edildin." ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşması şu şekilde:

"İZMİR BİZİ İSTİSMAR EDEN HARAMİ DÜZENE SON VERECEK"

 Bütün arkadaşlarımız anlattılar, hangi şartlarda bu seçime gidildiğini. Bu tamam ama siz zaten bu yanlışlıkları senelerdir bu insanlardan, bizi yöneten bu kafadan, bu zihniyetten görüyorsunuz. Çaka Bey’in İzmir’ine, tarih bilgisi olmayanlar tarafından ‘Gavur İzmir’ denildi. Tarihinizi bilmezseniz bir şehre bunu dersiniz. İzmir, insanlara gavur olmamayı öğreten şehirdir. 14 Mayıs gecesi eğer biz kazanırsak işgalci olacakmışız ya işgali sona erdiren İzmir.

Bugün burada gördüğüm; İzmir kararını vermiş. Atatürk’ümüzün bıraktığı emanete sahip çıkan İzmir, bizi istismar eden, milletimizi bölüp parçalayan ve vatandaşlık satan, 10 milyon Suriyeliyi ülkemize dolduran bu harami düzene son verecek. Onu görüyorum bugün. İzmir’e ‘gavur’ diyenler, Cumhuriyet’in kurucularına da ‘iki ayyaş’ dediler. Sonra ne oldu? O ‘iki ayyaş’ sözüne karşı önce kadınlar, sonra gençler ayağa kalktı ve 14 Mayıs akşamı inşallah ve gerçekten, mutlaka 13. Cumhurbaşkanı, Sayın Kılıçdaroğlu seçilecek. Kendisini alkışlarla makamına oturtacağız. Ama Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz.

EN FAZLA EZİYET GÖREN BENİM

Burada bütün siyasi görüşten insanlar var. İYİ Partililer elbette hem Sayın Kılıçdaroğlu’na hem de Millet İttifakı logosunu içinde kendi logosuyla seçime giren İYİ Parti’ye oy verecekler. Ama ben, tüm İzmirlilerden, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi seçmeninden, size saygım sonsuz ama her aileden bir oy istiyorum. Çünkü şu ana kadar en fazla eziyet gören benim. Bana söylenenler hiç kimseye söylenmedi. Bir anaya, bir babaanneye, bir eşe söylenmeyecek ne varsa söylendi. Ağzımda tekrarlayamıyorum, çünkü tüm kadınlara söylendi. Bize ‘sürtük’ dendi. Bana ‘fosforlu’ dendi. Gençlere ‘süfli’ dendi. Bana ‘kocasını aldattı’ dendi. Bu, benim için ölümdü.

DUY RECEP BEY DUY, EMEKLİYE SEVK EDİLDİN: 

İşte şimdi sizden, hangi partiye oy verirseniz verin, her aileden bir oy istiyorum. Moralim için istiyorum, iradem için istiyorum. Ailem için istiyorum, torunum için istiyorum, tüm kadınlar için istiyorum. Çünkü bu kavgayı, bu mücadeleyi verebilmek için size ihtiyacım var. Biz, bunu birlikte başaracağız. Biliyorum ki İzmir, istibdada karşıdır. 13. Cumhurbaşkanı’mız Sayın Kılıçdaroğlu olacak. İnşallah biz de çok iyi bir oy alacağız, Millet İttifakı’nın logosuyla giren bir partisi olarak. Biz esas olarak ne yapıyoruz, biliyor musunuz? Hasan Tahsin’in yaptığı gibi, ilk kurşunu atan; kalbini, hayatını, her şeyini ortaya koyan Hasan Tahsin’in, Atatürk’ün evlatları olarak, ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ diyoruz. Duy Recep Bey duy, emekliye sevk edildin.”