Seçime günler kala birçok parti milletvekili listelerini YSK'ya bildirdi. İttifaklar netleşirken bazı partilerin daha büyük kitleli partilerin listesinden seçime gideceği konuşuluyordu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş katıldığı canlı yayında 14 Mayıs seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı’ndaki son durum ve milletvekili listeleri hakkında açıklamalarda bulundu:

AKP'li Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

“Burada herhangi bir koltuk pazarlığı yapılmadı. Millet İttifakı ile aramızdaki en önemli fark da budur. İttifaktaki 4 parti kendi listeleriyle seçime girecek. Ama ortak bir istikamette yürüyüşlerine devam edeceklerdir. Kulislerde ne konuşulduğunun bir önemi yoktur, her parti kendi listesiyle seçimlere girecektir. Biz Cumhur İttifakı olarak kazanacağımıza yürekten inanıyoruz. Cumhur İttifakı'nın Meclis'te de çoğunluğu yakalayacağına inanıyoruz. Bu seçimde de listelerde önemli bir yenileme olacak. TBMM'nin en genç grubu AK Parti grubu olacaktır, kadın temsilinin en fazla olduğu parti de AK Parti olacaktır. Çok dinamik, güçlü ve Türkiye'yi temsil eden, halkın beklentilerini karşılayan bir listenin ortaya çıkacağını ümit ediyoruz."

Kamuoyu anketleri ve mülakatlar yapıldığını söyleyen Kurtulmuş, “Artık son noktaya gelindi, son rötuşlar yapılmaya başlandı" dedi.

 DSP ile AKP görüşmelerini değerlendiren Kurtulmuş, "DSP kararını verirse AK Parti listelerinde yer alırlar" dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ SEÇİLDİKTEN SONRA DİLEDİĞİNİ BAKAN YAPAR

"Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Türkiye'nin hangi istikamete yürüyeceğini tespit edileceği bir seçime gidiyoruz. Bakan arkadaşların aday gösterildikleri illerde hiç şüphesiz ilave katkıları olacak. Tanınmışlıklarından, millete yaptıkları hizmetlerinden dolayı seçim bölgelerinden daha fazla milletvekili çıkacağını düşünüyoruz. Böylece AK Parti'nin Meclis'teki grubu çok olsun. Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra dilediğini bakan yapar. Bu AK Parti'ye hem değişim hem de mücadele azmi getirecektir."