AKP iktidarında 2011-2018 yılları arasında Orman ve Su İşleri Bakanılığı görevini yürüten Veysel Eroğlu, bakan olduğu dönemde Hatay Havalimanı'nın yapılmaması yönünde görüş bildirdiğini belirterek 'Sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı' dedi.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Eroğlu şunları söyledi:

'TAŞKINA MARUZ KALABİLİR DİYE KANALLAR AÇILDI'

'Tabii, bu eksiklerin de bir an önce giderilmesinde fayda var. Tabii, Hatay Havaalanı konusunda, ben bakandım Hatay DSİ'den görüş istendi. Esasen biz de burada havaalanı yapılmasının uygun olmadığını belirtmiştik yani. Onu da açıkça ifade edeyim. Ama Antakya'dan çok büyük baskı geldi orada yani 'Biz İskenderun tarafına havaalanı istemiyoruz, bu tarafa istiyoruz mutlaka' diye. Dolayısıyla, sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı. Buna özellikle dikkat etmek lazım çünkü. Hatta havaalanı yapılırken de 'Ya, burası taşkına maruz kalabilir' diye DSİ tarafından bazı kanallar da açıldı. Özellikle yağışın havaalanına intikal etmemesi için bunların, etraftaki gerekli ıslahların tekrar bir kontrol edilmesi gerektiği kanaatindeyim.'

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin de, Eroğlu'nun bu sözlerine üzerine 'Evet efendim' ifadesini kullandı. Eroğlu da 'Yani bence Hatay Havaalanı'nın baştan sona yeniden incelenmesi şart diye düşünüyorum' dedi.

'HAVALİMANLARININ SEÇİMİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, İSRAF OLUYOR'

Eroğlu, havaalanlarının seçiminin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtirken, 'Yani birbirine yakın havaalanları işlemiyor' dedi.

DHMİ Genel Müdürü Keskin de 'O yüzden bölgesel havalimanlarını dikkate almak gerekiyor' ifadesini kullanırken, Eroğlu da 'Özellikle bölgesel havalimanlarını dikkate almak gerekiyor yani kaynak israfı oluyor, yeteri kadar sefer yapılamıyor bölgesel olmadığı için. Şimdi, tabii şehir adı vermeyeyim, birbirine çok yakın, 70 kilometre mesafede havaalanları var' diye konuştu.

CHP'Lİ ZEYBEK'TEN EROĞLU'NA: SİZİ MUHALEFET TARAFINA ALALIM
Bunun üzerine CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek ise Eroğlu'na 'Sayın Başkanım, sizi şöyle muhalefet tarafına alalım da söylemleriniz daha güçlenir' sözleriyle seslendi. Eroğlu da 'Efendim, ben, ilim adamıyım, gerçek neyse onu söylüyorum' yanıtını verdi.