CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2021 yılında grup toplantısında "Çin''in ücretsiz sağladığı 1 milyon aşıya para ödendiği" iddiasını gündeme getirdi.

İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası

Olayın gündem olması sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca iddiaları reddederken “Aşı savaşının olduğu bir dünyada üretici bir firma bir ülkeye aşıyı bedava bağışlar mı? Bunun mantıklı bir açıklaması olabilir mi?" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Koca ödeme yapıldığını reddetti belgeler ortaya çıkmadan önce.

Keymen İlaç'tan "1 milyon doz aşı" açıklaması: Yaptığımız giderlere  karşılık ücretsiz olarak gönderildi | Independent Türkçe

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in satışa ilişkin belgeleri sosyal medya hesabında yayınlaması sonrası ise İsmail Saymaz’a açıklama yapan Cantürk Alagöz satışı doğrularken 1 milyon doz aşının Türkiye’de yaptığı masraflara istinaden kendisine gönderildiğini bunu devlete faturalandırdığını açıklamıştı.

Alagöz, aşının Türkiye’deki klinik çalışmaların masrafı dahil, dolum masraflarını da kendisini karşıladığını bu masrafın Çin’den gelen bir milyon doz aşıyla sağlayacağı gelirden çok çok fazla olduğunu belirtmişti.