AK Parti'ye geçen Ayhan Bilgen kimdir? Ayhan Bilgen kaç yaşında, nereli? Ayhan Bilgen HDP'den neden istifa etti?

HDP'nin eski Kars Belediye Başkanı ve ve eski milletvekili Ayhan Bilgen'in AK Parti'ye geçeceği iddia edildi. HDP'den istifa ederek SES Partisi'ni kuran Ayhan Bilgen'in AK Parti'ye geçeceği iddialarının ardından Ayhan Bilgen'in kimdir? sorusu araştırılmaya başladı. Peki Ayhan Bilgen kimdir? Ayhan Bilgen hangi partide? Ayhan Bilgen kaç yaşında, nereli? Ayhan Bilgen neden HDP'den ayrıldı? Ayhan Bilgen AK Parti'ye mi geçti? Ayhan Bilgen hakkında tüm detaylar haberimizde..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhur İttifakı'ndan çarpıcı bir seçim hamlesi geldi. HDP'nin eski Kars Belediye Başkanı olan ve ardından SES Partisi'ni kuran Ayhan Bilgen AK Parti'ye geçiyor.  Ayhan Bilgen AK Parti'ye katılacak mı? sorusu merak edilirken daha önce yaptığı açıklamada, "Biz hiçbir ittifaka karşı kapıları kapatmadık. Taraf da değiliz. Her türlü kararı yetkili kurullarımızda değerlendiririz" ifadelerini kullanmıştı. Peki Ayhan Bilgen kimdir? Ayhan Bilgen AK Parti'ye mi katıldı? Ayhan Bilgen'in siyasi geçmişi haberimizde..

AYHAN BİLGEN HDP'DEN NEDEN İSTİFA ETTİ?

HDP'den istifa ederek SES Partisi kuran Ayhan Bilgen HDP hakkında yaptığı açıklamada ''Herkesin sadece kendi kimliği ile ilgili taleplerde bulunduğu bir atmosferde ortak demokratik zemin kurulamıyor'' demişti.

AYHAN BİLGEN KİMDİR?

Ayhan Bilgen 1970 yılında Kars'ın Sarıkamış ilçesinde doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünde yüksek tahsil gördü. Bunun yanında Özgür Gündem ve Evrensel Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Mazlum-Der Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Mayıs 2006'da kurumda iki yıl için genel başkanlığa seçildi.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP 'nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur. Daha sonra Haziran 2014'te Halkların Demokrat Partisi'nin ikinci olağan kongresiyle genel başkan yardımcılığına getirildi.

2015 yılında yapılan 25. Dönem Genel Seçimleri'nde Kars'tan HDP milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde Türkiye genelinde yapılan erken seçimlerde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olarak göreve başlamıştır.

2015 Ağustos ayında HDP'nin ilk parti sözcüsü oldu.

2018 Genel Seçimleri, HDP(Halkların Demokratik Partisi ) Kars Milletvekili Adayı olldu.

Ayhan Bilgen, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde HDP'nin Kars Belediyesi Eş Başkan Adayı oldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN