Birgün yazarı Gazeteci Mustafa Bildircin, bugünki yazısında AK Parti yönetimindeki belediyeler hakkında bomba iddialarda bulundu. Bildircin AK Parti yönetimindeki belediyelerin borç batağında olduğunu söyledi.

İşte AK Partili Belediyelerin mali durumları ve Mustafa Bildircin'in tespitleri;

"Türkiye'deki ekonomik kriz, iktidar eliyle yönetilen politikaların etkisiyle yerel yönetimlerin mali dengesini sarsmış durumda. Mart 2024 itibarıyla hesaplanan Hazine borçları, bu durumu bir kez daha açıkça gözler önüne seriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 1 Mart 2024 tarihinde yayımladığı verilere göre, 30 mahalli idarenin Hazine'ye olan toplam borcu 10 milyar 624 milyon 825 bin TL'ye ulaşmış durumda.

Bu borcun içinde 8 milyar 800 milyon TL'si vadesi geçmiş borçlardan oluşuyor. Hazine borçlusu olan mahalli idarelerin listesine bakıldığında, özellikle AKP ve kayyum yönetimindeki belediyelerin ağırlıkta olduğu görülüyor. Bakanlığın verilerine göre, 30 mahalli idarenin toplam Hazine borcunun 6 milyar 674 milyon 221 bin TL'sini AKP'li başkanlar ya da kayyumlar tarafından yönetilen kurumlar oluşturuyor."

KOCAELİ ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

AK Partili Tahir Büyükakın'ın yönetimindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2024 yılının Ocak-Mart döneminde "En borçlu belediye" unvanını kimseye kaptırmadı. Belediye, 2 milyar 60 milyon 896 bin TL'lik borcuyla en borçlu AK Partili belediye konumunda yer aldı. Kocaeli'nin ardından, 1 milyar 66 milyon 33 bin TL'lik borçla AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi geldi.

Sağlık Bakanı Koca'dan teleferik kazasına ilişkin açıklama Sağlık Bakanı Koca'dan teleferik kazasına ilişkin açıklama

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin Hazine borcu ise kayıtlara 415 milyon 660 bin TL olarak geçti.

Editör: Mert Kaan Taş