AK Parti'nin milletvekili aday listesinin açıklanmasıyla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık'ın Osmaniye'den aday olduğu anlaşıldı. Bakan Yanık'ın, MHP lideri Devlet Bahçeli ile aynı yerden aday olması dikkat çekerken AK Parti'den de eleştiri geldi. Eski Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı ve Ak Parti Milletvekili aday dayı İmam Hüseyin Çelik, Bakan Yanık'ın oy alamayacağını işaret ederek "Derya Yanık Hanımefendi Aile Bakanı. Osmaniye'nin sokağını bilmez, toplumda ve halkta karşılığı yoktur." dedi.

Öte yandan eski Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı İmam Hüseyin Çelik, 2014 yılında Osmaniye'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek için Ankara'ya yürümüş, ayakları su toplayınca hastanelik olmuştu. 

ANKA'da yer alan habere göre Çelik, şunları söyledi:

"Derya Yanık Hanımefendi Aile Bakanı. Osmaniye'nin sokağını bilmez, toplumda ve halkta karşılığı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız buraya gönderdi. Tamam, eyvallah. Başımızın üstünde… Ama burada öyle bir vaka var ki, öyle yanlış hareketler var ki… Burada İl Başkanı Seydi Gürsoy, 16 Mart'ta istifa etmesi gerekirken istifa etmeyip, bugüne kadar il başkanı olarak buraya geldi. Şimdi ikinci sıraya geldi. Şimdi soruyorum size. Hala Facebook profilinde, il başkanı olarak geçiyor. Şimdi bugün burada bizi aday adaylık tanıtımında, il başkanı olarak geçiyor. Şimdi peki, ben cuma günü; 'Seydi, sen milletvekili adayıymışsın ikinci sıradan' dedim, 'Derya Hanım da 1'deymiş' dedim, bu nasıl oluyor.

'HEPSİ DEDİKODU DENDİ'

'İmam ağabey' dedi, 'Bunların hepsi dedikodu' dedi. O zaman dedim, 'Sen AK Parti İl Başkanısın, bu dedikoduları önlemen gerekiyor. Huzurumuz için Osmaniye'nin geleceği için' dedim. 'Nasıl yapmam gerekiyor' dedi. Basını çağıracaksın dedim 'yapamam' dedi. 'O zaman' dedim, 'yürütmeni topla'. 'Yapamam' dedi. O zaman dedim aday adaylarını topla, 'yapamam' dedi. O zaman Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir Beyefendiyi ara dedim. 'Yapamam' dedi. Bölge sorumlumuzu ara, 'yapamam' dedi. 'Sen bizi katakulliye getirdin, yanlış adamsın' dedim.

'SEN OLMAZSAN İKİYİ ÇIKARMA ŞANSIMIZ YOK'

'Benim ve tüm 39 tane aday adaylarının müracaatlarını gözümüzün içine baka baka gülerek yalan söyledin. Bizleri aldattın. 'Aday değilim' dedin sen bana şunu söyledin, 'İmam abi, Derya Yanık hanımefendi, arkasını toparlayacak olan sensin, toplumda karşılığın var. Sen olmazsan ikiyi çıkarma şansımız yok' dediniz mi, demediniz mi? Elinizi vicdanınıza koyun. Bu seccadeye değil hepsiyle beraber Kur'an-ı Kerim'e el basın, çocuklarınızın yüzü hürmetine. Bu insanların gururuyla, bu insanların şerefiyle, bu insanların haysiyetiyle oynamaya; ne senin hakkın var ne de kimsenin haddine düşer.

'MEMLEKETİN KADERİYLE OYNUYORSUNUZ'

Bu memleketin kaderiyle sizler oynuyorsunuz. Oynamayacaksınız ama siz de Seydi Gürsoy sana da hakkını bildireceğiz. Ben AK Parti'deyim, istifa etmedim. Ben buradayım ama ne 39 tane aday adayının gururuyla oynamaya hakkınız var, ne de benim. Benim gururumla kimse oynayamaz, oynayanı da gereği neyse yaparım, yaparız."