Bir vatandaşın imar affından yararlanıp belge aldığı binayı devralıp yıktırarak iki katlı lüks villa yaptıran Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider'in villasının kaçak olduğu ortaya çıktı. Gider, villanın hemen yanında başka bir kişiye ait arsanın da etrafı telle çevirerek kümes inşa etti.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider'in 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bulunduğu Lapseki ilçesinde boğaza nazır kaçak villa yaptırdığı tespit edildi. Kaçak villa, CİMER'e yapılan şikayetle ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, villanın olduğu eski binaya verilen Yapı Kayıt Belgesi'ni iptal etti ve binanın yıkılmasını istedi.

VATANDAŞIN CİMER'E ŞİKAYETİ İLE ORTAYA ÇIKTI.
Sözcü gazetesinden Veli Toprak haberine göre, 25 Ocak 20024 tarihinde bir vatandaş, denize sıfır 16 ayrı kaçak yapının tek tek parsel ve ada numaralarını CİMER'e yaptığı şikayette anlattı. Gider'in villasının olduğu alan için de "125 ada 20 parsel tescilli 50 metrekare yıkık ev olan tarla vasfında ve kıyı kenar çizgisi içinde kalan, yolu olmayan parsel 2020 yılında 150 metrekare yeniden yapılarak kullanılmaya başlandı" ihbarında bulundu. Şikayet Çanakkale Valiliğine iletildi. Valilik de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden incelenme talep etti.

RAPORDA DA "KAÇAK" İBARESİ YER ALDI
21 Şubat'ta inceleme yapan görevliler hazırladıkları raporda "Kaçak inşai faaliyetler icra edildiği hususundaki iddia ve yakınmalar gereğince parselin mahallinde incelemede bulunulmuş, parselde yapı kayıt belgesi alınan eski binanın yerinde betonarme lüks bir villa yapısının yer aldığı tespit edilmiştir" bilgisine yer verdi. Eski binanın sahibi olan Hafize İçin isimli vatandaş, 2018'de çıkarılan yasa ile Yapı Kayıt Belgesi hakkını elde etti. Ama belge için binanın 31 Aralık 2017'den önce yapılmış olması şartı getirilmişti. Ancak Gider'in eski binayı 2017'den sonra yıkıp yeniden yaptığı hatırlatılarak, yapı kayıt belgesinin iptaline karar verildi. Ayrıca alt yapı hizmetlerinden yararlanmaması için ilgili kurumlara bildirimlerde bulunuldu.

Bakan Yılmaz Tunç: Ülkemizi darbe anayasasından kurtaracağız Bakan Yılmaz Tunç: Ülkemizi darbe anayasasından kurtaracağız

"İMAR AFFINDAN FAYDALANMIŞ BİR EV ALDIM"
Gider, 'kaçak villa' ile ilgili açıklama yaptı. "Evi ben yapmadım, satın aldım. İmar affından faydalanmış bir ev satın aldım. Onunla ilgili bir şikayet olmuş olabilir, bilmiyorum" dedi.

YENİDEN YAPTIRDIĞINI KABUL ETTİ
Gider, "Aldıktan sonra yeniden mi yaptınız?" sorusuna, "Tabii. 30-40 yıllık evler onlar. Badanası, boyasını, pencere kapısını değiştirdim" dedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün Yapı Kayıt Belgesini iptal etmesini hatırlatıldığında ise "Yapı Kayıt Belgesi'nin iptal edildiğine dair bana bir şey gelmedi. Eğer iptal edildiyse ben ona itiraz ederim. Belgenin iptali için o binanın yeni olması lazım. Binanın boya badanası, kapı penceresi değişti diye Yapı Kayıt Belgesi iptal olmaz!" ifadelerini kullandı.

YANINDAKİ ARSAYA DA KAÇAK KÜMES YAPMIŞ
Gider'in villanın hemen yanında başka bir kişiye ait arsanın etrafı telle çevirdi. Bu alana da kümes ile küçükbaş hayvanların kalabileceği bölüm yapıldı. Arsa sahiplerinden biri, "Bu arsa bize miras. Birden fazla kişinin arsada hakkı var. Biz ilgilenemediğimiz için 'sahibi yok' diye çevirmiş. Şikayetçi olduk" bilgisini verdi.

Editör: Aliye Tulum