AK Parti, İstanbul yerel seçimlerine doğru bir aday seçme konusunda büyük bir çaba sarf ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'u "Mutlaka geri almalıyız." diyerek vurguluyor. Son olarak, İstanbul'un 39 ilçesinde geniş katılımlı bir anket çalışması gerçekleştirildi ve vatandaşlara 7 farklı isim soruldu.

Ekrem İmamoğlu CHP'li başkanı resmen azarladı: Kendi üyene duyurmuyorsan rezillik! Ekrem İmamoğlu CHP'li başkanı resmen azarladı: Kendi üyene duyurmuyorsan rezillik!

Bu araştırmada Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu, Tevfik Göksu, Şadi Yazıcı, Fahrettin Koca, Hilmi Türkmen ve Osman Nuri Kabaktepe isimleri vatandaşa soruldu.

Anketin sonuçları, Erdoğan'a sunulacak. Daha sonra adaylık için yeşil ışık yakacak isimlerle görüşmeler gerçekleştirilerek İstanbul'un temel sorunlarını kapsayan kapsamlı bir rapor hazırlanması planlanıyor.

Parti içerisinde aday seçimi konusunda iki farklı görüş hâkim. Bir grup, İmamoğlu örneğinde olduğu gibi ilçe belediye başkanlarından birini aday göstermeyi savunurken,; diğer bir grup ise Murat Kurum ve Fahrettin Koca gibi tanınmış isimlerin aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyor.

AK Parti'nin yeni parti yönetimi 7 Ekim'deki kongrede belirlenecek ve bu yönetim aynı zamanda önümüzdeki mart ayındaki yerel seçimler için adayları belirleyecek.

Kongre sonrası büyükşehir belediye başkan adayları özel bir lansmanla kamuoyuna duyurulacak, ardından il ve ilçe belediye başkan adayları belirlenecek. Tüm adayların netleşmesi Kasım ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul ve Ankara adaylarının netleşmesine dair sorulara yanıt verirken, istişarelerin önemini vurgulayarak, "Daha 7-8 ay var. Bu kadar aceleci olursak yanlış olur. Çünkü İstanbul ve Ankara bunların eline bırakılmaz." dedi.