İsrail'in 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü Filistin işgali tüm çığırtkanlığıyla devam ediyor.

İsrail'e karşı politik alanda tepkiler yağarken; AK Parti hükûmetinin İsrail ile olan ilikisi de tartışılmaya devam ediyor.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), yaptığı yazılı açıklamada AK Parti hükûmetine ve sermayedarlara 7 soru sordu.

TKP'den yapılan açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'na bağlı olan BOTAŞ'ın (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) İsrail'e petrol sevkiyatına devam edip etmediği sorusu yöneltildi.

Ayrıca İsrail'de doğrudan yatırımı bulunan Zorlu Enerjinin sahibi olduğu Ramat Nagev, Dorad ve Aşdod doğalgaz çevrim santralleri ile İsrail enerji piyasasına elektrik ürettiği belirtilirken; 'Türkiye burjuvazisinin neden elektrik üretim santrallerinin kapatılmadığı' soruldu.

TKP'nin resmî internet sitesinden yapılan "TKP'den Filistin Soruları" başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İsrail’in Filistin saldırganlığı hız kesmeden devam ediyor. Saldırılara destek yalnızca Batılı ülkelerden gelmiyor. Ortada ikiyüzlü bir düzen sürüyor. Bir yandan Filistin’e destek açıklaması yapanlar diğer yandan İsrail’le işbirliğine devam ediyor.

Hakan Fidan: ABD artık Gazze konusunda yalnız kaldı Hakan Fidan: ABD artık Gazze konusunda yalnız kaldı

Türkiye’de de AKP hükümeti ve sermayedarlar bu ikiyüzlülüğün parçası. Yanıtlanması gereken çok soru, açıklanması gereken çok ilişki var. Türkiye Komünist Partisi soruyor:

1. BOTAŞ İsrail’e petrol sevkiyatına devam ediyor mu?
Türkiye Varlık Fonu’na bağlı olan BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) çeşitli petrol ve doğalgaz iletim hatlarına sahip. Ham petrolde BOTAŞ özellikle Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı sayesinde Irak’ın kuzeyinden Kerkük’te çıkan ham petrolü Adana’nın Yumurtalık ilçesine taşımaktadır. Öne çıkan bir diğer hat Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru hattıdır. Başta Azeri petrolü olmak üzere Hazar bölgesinden çıkarılan petrol dünyaya Adana’dan sevk edilmektedir. BOTAŞ’ın en önemli müşterilerinden birisi de İsrail. Bu ilişkinin açıklanmasını talep ediyoruz!

2. Zorlu Enerji İsrail’in elektriğini neden kesmiyor?
İsrail’de doğrudan yatırımı bulunan Zorlu Enerji sahibi olduğu Ramat Nagev, Dorad ve Aşdod doğalgaz çevrim santralleri ile İsrail enerji piyasasına elektrik üretiyor. Yaşanan katliamları göstermelik şekilde protesto eden Türkiye burjuvazisi neden elektrik üretim santrallerini kapatmıyor?

3. İsrail’e neden çimento satmaya devam ediyorsunuz?
Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği verilerine göre Türkiye’nin gri çimento ihracatında ABD’den sonra en çok ihracat yaptığı ülke İsrail’dir. Yıllık 600 bin ton kapasitesinin aşıldığı bu alana ilaveten beyaz çimento ihracatında en çok ihracat yapılan ülke yıllık 200 bin tonla yine İsrail’dir. Türkiye’de öne çıkan Çimento üreticileri OYAK, Limak, Aşkale, Sanko, Sabancı bu ihracattan pay almaktadır.

4. İsrail’e neden demir-çelik satmaya devam ediyorsunuz?
Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren İçdaş, Kardemir, Kocaer, Özkan, Tosyalı, Çolakoglu, Çelsantaş, Erdemir ve İsdemir de İsrail’e ihracat yapmaktadır.

5. İsrailli silah şirketiyle ilişkilerinizi açıklayın!
Israel Aerospace Industries (IAI) silah şirketinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sanayisiyle ilişkisi biliniyor. Geçmişte insansız hava aracı satın alınan, savaş uçaklarının modernizasyonu yaptırılan bu firmayla bugün hangi alanlarda işbirliği yapıyorsunuz?

6. Azeri sermayesinin Türkiye sınırlarında İsrail’e petrol ve doğalgaz satmasına nasıl göz yumuyorsunuz?
Azerbaycan devlet sermayesine ait SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic) firmasının Türkiye’de İzmir Aliağa’da önemli yatırımları mevcut. Burada STAR ve Petkim Rafinerilerine ortak olan firma kendi liman işletmesine de sahip. Firmanın önemli müşterileri arasında İsrail de yer alıyor.

7.Filistinliler Türkiye’ye neden vizeyle giriyor?
Türkiye’ye girmek isteyen Filistinlilerin vize alması gerekiyor. Bu vize ücreti 55 dolar. Öte yandan İsrailliler Türkiye’ye vizesiz girebiliyor. (Vizesiz giriş yapabilen Arap ülkeleri arasında Ürdün, Fas, Tunus, Kuveyt, Katar ve Lübnan yer alıyor)