Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği enflasyon rakamı açıklandı. 6 aylık enflasyon rakamlarıyla birlikte refah payı öncesi zam oranı belli oldu. Memur ve memur emeklileri sözleşme zammı ve enflasyon farkıyla yüzde 17,55, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 19,77 zamma hak kazandı.

Halkbank'tan bomba kampanya! Emeklilere 3.000 TL ödenecek Halkbank'tan bomba kampanya! Emeklilere 3.000 TL ödenecek

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte emekliler yer almadı.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, işçi ve BAĞ-KUR emeklileri ile ilgili "Şu anda bu teklifimiz içerisinde yok. Oradaki zam teklifleriyle beraber oranlar, dağılım yapılacaktır, miktar açısından. Çünkü en alt seviyede 5 bin 500 TL olan emekli maaşı, seçim öncesinde 7 bin 500 TL’ye çıkartılmıştı. Şu andaki dağılım ve enflasyon farkının yansıtılmasıyla beraber, şu andaki teklifimizde yer almıyor. Onu ilerleyen zamanda değerlendireceğiz” dedi.

CNN TÜRK'te konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da bugün Meclis'e gelen memur zammı teklifinde emekli maaşlarının yer almaması ile ilgili olarak, 'Teklifte emeklilerin olmaması olmayacak demek değil' dedi.