Ahmet Hakan'dan Kızılay'a çadır tepkisi! Felaketin tam göbeğinde çadır satmak da nedir?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 3. gününde Kızılay'ın, AHBAP'a çadır sattığı ortaya çıkmış bu duruma birçok kesimden tepki yağmıştı. Konuyla ilgili çarpıcı bir yazı kaleme alan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan 'Felaketin tam göbeğinde çadır satmak da nedir?' dedi..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Kızılay'ın, AHBAP'a çadır satmasını değerlendirdi.

Ahmet Hakan yazısında, Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın "rutin işlem" açıklamasını hatırlatarak "Olay aşağı yukarı şöyle gerçekleşmiş anladığım kadarıyla: 'Bana çadır ver, dağıtayım' diyen yardım derneği, Kızılay tarafından eli boş gönderilmek istenmemiş. Akla yurt dışı için hazırlanmış 2 bin 50 çadır gelmiş. Derneğe o verilmiş. İyi, güzel de tam da o anda para ilişkisine girilmesi de neyin nesi? Gün, rutin işlem yapma günü değil ki" açıklaması yaptı.

Ahmet Hakan'ın 'Felaketin tam göbeğinde çadır satmak da nedir?' başlıklı köşe yazısı söyle;  "Depremin üçüncü gününü göz önüne getirelim: Afet büyük. 11 ilde perişanlık var. Enkazlardan canlar kurtarılıyor. Barınma için acil çadıra ihtiyaç var. Millet perişan. Göz gözü görmüyor. Böyle bir ortamda Kızılay’ın çadır şirketinin, kendisinden çadır isteyen AHBAP’la 'Ver parayı / al çadırı' ilişkisine girmesi çok yadırgatıcı. Normal zamanlarda bu tür işlemler, 'rutin işlem' olarak görülebilir. Ama söz konusu zaman, normal bir zaman değil ki. Afetin en zirve yaptığı bir günden söz ediyoruz. Böyle bir günde eldeki tüm çadır stoklarının acilen deprem bölgesine sevk edilmesi gerekmez mi? 2 bin 50 çadır, ne diye elde tutuluyor ki? 'Yurt dışı için hazırlanmış çadır stoku' da nedir? Ülke, yüzyılın en büyük felaketine maruz kalmış. Yurt dışıymış, stokmuş... Hiç bakılmaz, acilen deprem bölgesine sevk edilmez mi?" 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN