Millet İttifakı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konyalılar ile iftarda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'na Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

Davutoğlu, din ve vivdan özgürlüğüne vurgu yaptığı bir konuşma yaptı. Davutoğlu açıklamasında 'Sayın cumhurbaşkanı adayımızın huzurunda ve bütün cumhurbaşkanı yardımcılarımızla bütün siyasi erkanla birlikte biz Hazreti Mevlana'nın, Seyyid Mahmud Hayrani'nin ve daha nice büyük Horasan erenlerinin torunlarının olarak söz veriyoruz. Hiçbir güç ve kudret bu toprakların manevi değerlerine zarar veremeyecek. Kimse Konyalılara ve milletimizin yüreğine korku salmaya kalkmasın. Kimse bir daha bu topraklarda din ve vicdan özgürlüğünü asla kısıtlayamayacak.' ifadelerine yer verdi.

Geliniz ötekileştirmeden kutuplaştırmadan arınalım

Davutoğlu şunları söyledi:

'Bizim inancımıza göre zamanın ve mekanın ruhu vardır. Her şeyin yaratılışında bir hikmet vardır. Zamanın ruhu Ramazan ayıyla tecelli ediyor ve mekan Konya. Devlet geleneğimizin kartal şehrindeyiz. Selçuklu'nun merkezinde. Hem inanç hem devlet bütün kültürümüz burada. Arınma ayında Ramazan ayında Konya'mızdan ülkemizin her bir köşesine. Her bir siyasi partiye, her bir siyasiye aydına sivil toplum temsilcisine çağrımız var. Geliniz arınalım. Neden mi? Geliniz ötekileştirmeden kutuplaştırmadan arınalım. İnsanları kardeş bilelim. Hazreti Mevlana gibi gel diyelim git demeyelim. Kucaklayalım, ötekileştirmeyelim. Hacı Bektaş-i Veli gibi soframızı, kapımızı, alnımızı açık tutalım. Yunus Emre gibi sevgi diyarı ilan edelim bu toprakları.

Kimse bir daha bu topraklarda din ve vicdan özgürlüğünü asla kısıtlayamayacak

Uzun zamandır milletimiz yorgun düştü. Yukarıdan gelen üstenci bir dil, buyurgan bir dil toplumumuzu kutuplara böldü. Bizden ve onlardan dediler. Siz ve biz dediler ve sürekli olarak toplum içindeki farklılaşmadan siyasi kutuplaştırmalar çıkardılar. Buradan, Konya'dan çağrıda bulunuyoruz gelin barışalım. Yine Konya'dan. Sayın cumhurbaşkanı adayımızın huzurunda ve bütün cumhurbaşkanı yardımcılarımızla bütün siyasi erkanla birlikte biz Hazreti Mevlana'nın, Seyyid Mahmud Hayrani'nin ve daha nice büyük Horasan erenlerinin torunlarının olarak söz veriyoruz. Hiçbir güç ve kudret bu toprakların manevi değerlerine zarar veremeyecek. Kimse Konyalılara ve milletimizin yüreğine korku salmaya kalkmasın. Kimse bir daha bu topraklarda din ve vicdan özgürlüğünü asla kısıtlayamayacak.

Kimse korku salmasın. Sizler bizim için onuruna saygı duymak zorunda olduğumuz insanlarsınız.

Başörtüsünü yasal çerçeveye kavuşturmak başta olmak üzere şu ana kadar din ve vicdan konusunda elde edilmiş bütün kazanımlarımız korunacak daha da güçlendirilecek. Sayın cumhurbaşkanı adayımızla ve diğer siyasi genel başkanlarla birlikte altına imza attığımız temel ilkeler ve hedefler metnini bugün iktidardakiler okusunlar ve milletimiz, hepimizin altında imzası olan o metinde bütün bir millete şu teminatı verdiğimizi görecekler. Din ve vicdan özgürlüğündeki kazanımlar korunacak ve daha da gelişilecek. Kimse korku salmasın. Buradan bütün 85 milyonun her birine sesleniyoruz. Düşünceniz, inancınız, felsefeniz hayat tarzınız ne olursa olsun. Sizler bizim için onuruna saygı duymak zorunda olduğumuz insanlarsınız.

Bir daha başka ülkelerin devlet başkanları 'Aptal olma' diye hitap edemeyecek

Anadolu da devlet geleneğimizin kurulduğu bu mekandan sesleniyorum. Konya'da mekanın ruhu manevi derinlik ve tarihi derinliğin buluştuğu bir yerdir. Kimse Türkiye'nin geleceğinde herhangi bir şekilde milli beka ya da devlet yapımızla ilgili kaygı duymasın. Aksine bu sözü Selçuklunun merkezinden gür sesle veriyoruz. Devletimizin itibarı daha güçlü olacak. Kurumlarımız daha güçlü olacak. Türkiye'nin uluslararası itibarı bugün olduğu gibi asla çiğnenmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanına bir daha başka ülkelerin devlet başkanları 'Aptal olma' diye hitap edemeyecek. Kimse Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik tehditler karşısında atıl kalacağımızı beklemesin, düşünmesin. İşte buradan tarihteki en kararlı terörle mücadeleleri vermiş bir başbakan olarak ifade ediyorum. Türkiye'ye hangi terör örgütünden hangi dış mihraktan gelirse gelsin devlet yapımıza zarar verecek her türlü gelişmenin karşısında dimdik ayakta duracağız.

Ahmet Davutoğlu'ndan tartışılacak Süleyman Soylu iddiası! Bakan olmaması için.. Ahmet Davutoğlu'ndan tartışılacak Süleyman Soylu iddiası! Bakan olmaması için..

Kimse toplumun yarısına doğru dönerek, terör suçlamasında, hain suçlamasında bulunamayacak

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu cumhuriyet fikrinin Türkiye'deki kökleşmesine katkıda bulunmuş bütün büyük demokrasi kahramanlarına Adnan Menderes'e, Necmettin Erbakan'a ve bütün büyüklere Süleyman Demirel'e, Bülent Ecevit'e hepsini rahmetle anarak ifade ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti itibarını tekrar kazanacak. Kimse toplumun yarısına doğru dönerek, terör suçlamasında, hain suçlamasında bulunamayacak.'