Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başörtüsü meselesinin bir an önce çözülmesi gereken konu olduğunu söyleyerek, 'Toplumsal gündem açısından geldiğimiz aşamada bu konunun bir an önce çözüme kavuşturularak bir daha gündeme gelmeyecek şekilde arkada bırakılmasının en doğru tavır olacağına inanıyoruz' dedi. Davutoğlu 'Bu meselenin 6'lı masada gündem gelmesi halinde de tutumumuzun ve tavsiyemizin başörtüsü özgürlüğüne yasal ve anayasal teminatın tam bir mutabakat ile hayata geçirilmesi yönünde olacağını bir kez daha vurgulamak isterim.' dedi..

Altılı Masa'nın ortaklarından Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, 'Kılıçdaroğlu'nun 3 Ekim günü yaptığı başörtüsü özgürlüğünü yasal teminat altına alma çağrısı hem bir bütün olarak toplumsal dönüşümün yasal bir zemine kavuşması hem de bu konuda duyarlı geniş kitlelerin kaygılarının giderilmesi açısından son derece önemli ve samimi bir girişim olmuştur.' dedi.

Davutoğlu, konunun referanduma kalması halinde toplumu kutuplaştırıcı bir etki yapacağını 'seçimler öncesi ayrı bir referandum olarak gerçekleştirilmesi de seçim ortamında semboller bazında kutuplaşmayı tırmandıracak ve siyasi kültürümüz açısından vahim sonuçlar doğurma potansiyeli taşıyacaktır. Ayrıca, son derece gereksiz bir maliyete yol açacaktır.' sözleriyle savundu ve tüm milletvekillerine TBMM'de yapılacak oylamada 400'ün üzerinde evet oyuyla teklifi kabul etme çağrısı yaptı:

Teklifin 400 üzeri bir oyla kabulü, bütün bu olumsuz senaryoları engelleyecektir. Bu konunun bir daha gündeme gelmeyecek şekilde geride bırakılmasını sağlayacak senaryo budur. Bu Sayın Erdoğan'ın şahsi mücadelesi değil bir neslin ortak mücadelesidir. Diğer parti liderlerine de çağrıda bulunarak ve onları ziyaret ederek bu teklifin 400'ün üzerinde oyla çıkması için çaba sarf edin. Böylece, temel hak ve özgürlüklerinizi referandumla oylatmayın.'

Davutoğlu, Altılı Masa'daki ortağı ana muhalefet partisi CHP'nin lideri, daha önce anayasa değişikliği çağrısına olumsuz yanıt vermiş olan Kemal Kılıçdaroğlu için de 'Nihayet bu anayasal teminat sağlandığında bu özgürlükçü hamlenin ilk adımını Kılıçdaroğlu'nun atmış olduğu da tarihin ve milletin hafızasına kaydedilecektir' ifadelerini kullandı.