Kusmak orucu bozar mı? sorusu Ramazan ayında en çok araştırılan konulardan birisi. Ağız dolusu kusma durumda orucun etkilenip etkilenmediği ve kaza gerektirip gerektirmediği merak konusu oldu. Diyanet, konuyla ilgili olarak bilgi verdi. Peki Kusmak orucu bozar mı? Ağız dolusu kusunca oruç bozulur mu? İşte konu hakkında ayrıntılar...

Kalp hastası yapıyor! İftar sofranıza sakın yaklaştırmayın Kalp hastası yapıyor! İftar sofranıza sakın yaklaştırmayın

Diyanet İşleri Başkanlığı, oruçla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı!

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar Mı2

AĞIZ DOLUSU KUSMAK ORUCU BOZAR MI?
Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32 [2380]; Tirmizî, Savm, 25 [720]) buyurmuştur.

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Fethü'l-kadîr, 2/334-335; el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/205).

Editör: Aliye Tulum